WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami z Allegro

Raty na Allegro są coraz popularniejsze i oszuści dobrze o tym wiedzą. CERT Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które zachęcają do zainstalowania aplikacji potwierdzającej zakup ratalny a w rzeczywistości instalującej złośliwe oprogramowanie.

Oszuści podszywają się pod Allegro

Po raz kolejny oszuści starają się zaatakować nas podszywając się pod Allegro. CERT Polska niedawno informował o mailach rzekomo wysyłanych przez serwis, w których pojawiała się informacja o możliwości aktywacji usługi Smart, którą mielibyśmy za darmo przez kilka miesięcy. Gdy kliknęło się w otrzymany link przenosiło nas na sprytnie sfałszowaną stronę Allegro, na której mieliśmy się zalogować. Wszystko po to, by wyłudzić nasze dane logowania.

Tym razem oszuści idą dalej, a sytuacja jest już o wiele groźniejsza. Oszuści wykorzystują wzór maili wysyłanych przez Allegro przy zakupie ratalnym i jeśli nie sprawdzimy wszystkiego bardzo dokładnie łatwo się nabrać. E-maile zatytułowane są „Potwierdzenie wysłania wniosku o kredyt na zakupy Raty Od.nowa”.

Po kliknięciu w link zostajemy przekierowani na stronę Allegro-credti[.]info, a na niej… cóż, wszystko wygląda tak, jak na prawdziwej stronie przy zakupie ratalnym, jednak dane podane do wysyłki należą do zupełnie innej osoby. No dobra, ale przecież złe dane łatwo zauważyć, bo znajdują się w centralnej części strony.

Aplikacja ze złośliwym oprogramowaniem

Oszuści są jednak sprytni i umieścili na fałszywej stronie opcję umożliwiającą anulowanie wniosku. W końcu każda rozsądna osoba po zobaczeniu nieprawidłowości tak właśnie zrobi. Po kliknięciu przycisku „anuluj wniosek” pojawi się komunikat, który sugeruje konieczność otworzenia strony na smartfonie i zainstalowanie aplikacji „Allegro Kredyty”. Jeśli ją zainstalujemy na swoim telefonie nie weźmiemy kredytu, a zainstalujemy złośliwe oprogramowanie, które oszustom służy do przejmowania kontroli nad naszym telefonem i daje możliwość okradzenia naszego konta bankowe.

Jeśli więc macie zamiar w najbliższym czasie kupić coś na raty na Allegro bądźcie czujni i sprawdzajcie wszystko dokładnie! I nie instalujcie żadnych aplikacji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News