Reklama
aplikuj.pl

Bravo November trafi do muzeum. To wyjątkowy śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook

Bravo November, wyjątkowy śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook, CH-47 Chinook

We wrześniu 1961 roku po raz pierwszy w historii wyjątkowy śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook wzbił się w powietrze. Od 1980 roku Royal Air Force (RAF), czyli brytyjskie Siły Powietrzne, wykorzystują je w swoich działaniach i to z wyjątkową skutecznością, bo ten śmigłowiec stał się kluczowym elementem prowadzenia wielu wojen i operacji. Teraz jeden z nich, legendarny wręcz Bravo November, trafi do muzeum na swoją zasłużoną emeryturę.

Śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook Bravo November trafi do brytyjskiego muzeum Sił Powietrznych

Dlaczego Bravo November, to tytułowy wyjątkowy śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook? Na to określenie składa się wiele kwestii, ale przede wszystkim to, że był jednym z pierwszych 30 zamówionych egzemplarzy przez RAF w 1978 roku. Kiedy już trafił na służbę, wcale go nie oszczędzano, bo wziął udział w działaniach na Falklandach, w Afganistanie, czy w Iraku, a tak naprawdę w wszystkich większych konfliktach ostatnich 40 lat.

Czytaj też: Indie przyznają: “atak rakietowy” na Pakistan był przypadkiem. Znamy odpowiedź drugiej strony

To właśnie na pokładzie Bravo November czterech pilotów wykazało się tak bardzo, że zasłużyli na odznaczenie DFC (Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym), a od 2 kwietnia bieżącego roku będzie pokazywany publicznie w muzeum Królewskich Sił Powietrznych w Cosford. To zakupiło śmigłowiec Chinook HC6A Bravo November za nieznaną sumę, a teraz oczekuje jego dostawy, która trwa od 16 marca za pośrednictwem transportu drogowego.

Chinook, a zwłaszcza Bravo November, jest znaczącym dodatkiem do kolekcji Muzeum RAF. Odwiedzający muzeum będą mogli docenić ogromne wysiłki i poświęcenia podczas walk w Falklandach, które były wymagane, aby kampania zakończyła się sukcesem, oglądając ten najsłynniejszy z płatowców.

Ten bogato zdobiony śmigłowiec pełniący również różne role w operacjach na całym świecie od 1982 roku, brał udział w najważniejszych momentach brytyjskiej i światowej historii oraz niósł kolejne niezwykłe historie o służbie, poświęceniu i bohaterstwie w kraju i za granicą.

– powiedział Dr Peter Johnston, szef kolekcji RAF Museum.