Reklama
aplikuj.pl

Chińczycy grzebali wojowników żywcem. Archeolodzy natrafili na niezwykły rytuał

USA i Japonia, pociski hipersoniczne

W pobliżu ruin starożytnego miasta Yin, będącego stolicą dynastii Shang panującej od ok. 1600 r. p.n.e. do 1046 r. p.n.e. dokonano nietypowego odkrycia. Chodzi o pochodzące sprzed trzech tysięcy lat miejsca pochówku.

Oczywiście same groby nie są może niczym niezwykłym, ale w tym przypadku wyróżnia je fakt, że najprawdopodobniej część znajdujących się w nich wojowników zostało pogrzebanych żywcem. Zostali oni złożeni w ofierze wraz z końmi oraz rydwanami. Nakrycia głowy zmarłych były ozdobione muszlami, natomiast ich zwierzęta miały na czołach przyklejone elementy o złotych i brązowych kolorach.

Czytaj też: Zbroja niczym z XXI wieku. Znaleziono ją w grobie sprzed 2500 lat

Zespół badawczy złożony z przedstawicieli Penn State University zakłada, że pochowani w dołach byli powiązani z rytualnymi samobójstwami. Takie osoby, zazwyczaj o niższym statusie, były grzebane żywcem wraz ze zmarłymi panami. Tego typu praktyki były rzekomo szczególnie powszechne właśnie za panowania dynastii Shang. Jak na razie udało się znaleźć 24 grobowce i doły, w których umieszczono sześć rydwanów oraz szczątki ofiarowanych mężczyzn i koni.

Na miejscu zostali pochowani Chińczycy z dynastii Shang

W miejscach pochówku nie brakowało również kosztowności. Znajdujące się tam ozdoby zostały wykonane z jadeitu, kamienia, kości i muszli. Wiele z nich było bogato zdobionych, co pozwala sądzić, że przedstawiciele klanu Ce byli zamożni. To właśnie jego członkowie najprawdopodobniej zamieszkiwali obszar, w którym obecnie archeolodzy prowadzą swoje badania.

Czytaj też: Darwin wymyślił zagadkę obejmującą miliony lat. Nowe odkrycie Chińczyków ją wyjaśnia

Dynastia Shang rządziła środkową i dolną częścią chińskiej doliny Żółtej Rzeki. To właśnie w tym regionie prawdopodobnie zrodziła się chińska cywilizacja. Rządy tej dynastii potrwały do 1046 r. p.n.e., kiedy to została obalona przez inną dynastię, zwaną Zhou. Co ciekawe, to właśnie z czasami Shang wiążą się pierwsze dowody na występowanie chińskiego pisma, choć było ono na tyle złożone, że prawdopodobnie jego początki sięgają znacznie wcześniej.