WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chińczycy sklonowali psa policyjnego

Naukowcy w Pekinie z powodzeniem wykorzystali DNA psa używanego do tropienia morderców. Zwierzę o imienia Huahuangma jest zwane „Sherlockiem Holmesem wśród psów policyjnych”. Pomysł opiera się na założeniu, że dzięki odpowiedniemu materiałowi genetycznemu potomstwo psa będzie posiadało lepszy węch. To z kolei przełoży się na wysoką efektywność w tropieniu. 

Siedmioletnia suka rasy Kunming Wolfdog stanowi hybrydę psa z wilkiem i jest podobny do owczarka niemieckiego. Często była ona wykorzystywana przez policję i wojsko – zazwyczaj z sukcesem. Z kolei 3-miesięczny szczeniak Kunxun narodził się w laboratorium w Sinogene Biotechnology Co. z siedzibą w Pekinie. Testy pokazują, że dopasowanie DNA Kunxuna i Huahuangmy wynosi 99,9 procent,. Podczas testów szczeniak pokonał innych konkurentów. Kunxun rozpocznie teraz szkolenie w zakresie wykrywania narkotyków i kontrolowania ludzi. Po dziesięciu miesiącach ma on stać się pełnoprawnym psem tropiącym.

Czytaj też: Zmodyfikowane genetycznie małpy sklonowane w Chinach

Jeśli przeszłość Kunxun okaże się równie jasna co jego matki, będzie to oznaczać ogromną redukcję czasu szkolenia psów policyjnych, które zazwyczaj trwa około 5 lat i kosztuje równowartość 60 tysięcy dolarów., Ostatecznym celem, jak powiedział przedstawiciel firmy Sinogene, jest masowa “produkcja”  szczeniąt policyjnych, które można szkolić w ciągu miesięcy, a nie lat. Co ciekawe, w Korei Południowej miot sześciu sklonowanych psów policyjnych zaczął patrolować ulice w 2008 roku.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy chcą sklonować konia sprzed 40 tysięcy lat