Reklama
aplikuj.pl

Chińczycy stworzyli niezwykle realistycznego robota

Naukowcy z chińskiego uniwersytetu naukowo-technologicznego w zeszłym tygodniu zaprezentowali robota o ludzkim wyglądzie, którego nazwali Jia Jia.

Android, poza ludzką aparycją, jest zdolny do innych czynności, charakterystycznych dla naszego gatunku. Zaprogramowano u niego możliwość prostej komunikacji oraz umożliwiono ekspresję przy pomocy twarzy. Obecnie Jia Jia nie jest jednak zbyt wszechstronną maszyną.

Robot ma kobiecy wygląd i trzeba przyznać, że nawet z niewielkiej odległości można by ją uznać za prawdziwego człowieka. Oczywiście w czasie rozmowy jej nie-ludzka natura prędzej czy później wychodzi na jaw, jednak planowany jest dalszy rozwój. Na tę chwilę Jia Jia potrafi się posługiwać typowo kurtuazyjnymi kwestiami, lecz zna również te nieco mniej kulturalne, których android używa w sytuacji, gdy ktoś chce zrobić mu zdjęcie. Jednocześnie nie potrafi on wyrażać typowo ludzkich emocji, takich jak śmiech bądź płacz.

Chińscy badacze spędzili trzy lata nad swoim projektem. Szef zespołu zapowiada, iż on i jego ludzie nie mają zamiaru porzucić pomysłu i planują dalszą pracę nad nim. Mowa, m.in. o wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która umożliwiłaby robotowi uczenie się. Obecnie naukowcy nie planują masowej produkcji swojego urządzenia.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]