WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Chiny prawnie zakazują krwi i hazardu w grach wideo

Już kilka razy pisaliśmy dla Was na temat niestandardowego podejścia rządu Chińskiego do gier wideo, do sprawdzania których powołano nawet specjalną organizację. Właśnie co do niej otrzymaliśmy świetną wiadomość, bo okazało się, że ta ponownie zaczęła zatwierdzać nowe gry… ale wraz z nowymi zasadami. Od tej pory zakaz będzie dotyczył gier, w których znajdzie się poker, czy Mahjong, sceny ukazujące imperialnej przeszłości Chin oraz krew i trupy.

Wszystko przez to, że niedawno utworzony organ do spraw hazardu, Państwowa Administracja Prasy i Publikacji, jest zaniepokojona przemocą i uzależnieniem od hazardu wśród młodych ludzi. Dlatego też od teraz twórcy nie tylko muszą zadbać o to, aby usuwać z wersji gier na rynek Chiński systemy mające prowadzić do uzależnień, z czym Chiny walczą już od 2007 roku, kiedy to prowadzono ograniczenie czasu sprzędzonego w grze i wydawanych w niej pieniędzy… ale tylko dla nieletnich. Ta zasada jest obecnie rozszerzana na gry mobilne. Wcześniej zakaz dotyczył również obecności krwi… co deweloperzy obchodzili, zmieniając jej kolor z czerwonego na jakikolwiek inny. Teraz taka praktyka już nie będzie przechodzić, a w sprawę wmieszała się nawet polityka, a raczej zakaz dotyczący nawiązań do niej.

O ile zmiany nie są trudne do implementacji przez dużych wydawców, to ci mniejsi mają już z tym problem. Na całe szczęście wejście na ten rentowny i nadal chłonący praktycznie wszystko rynek jest o tyle proste, że firmy wiedzą, czego muszą teraz unikać. Ponadto to właśnie w najbliższym czasie wspomniana organizacja ma przyjąć nawet do 5000 gier.

Czytaj też: Chiny usunęły prawie 8 tysięcy złośliwych aplikacji

Źródło: Engadget