Reklama
aplikuj.pl

Chirurgia kosmiczna na celowniku SpaceX. Znamy szczegóły programu szkoleniowego APEX

Jak trudno byłoby przeprowadzić operację przy niskiej grawitacji, kiedy w niej nawet picie jest utrudnione? Odpowiedź nasuwa się sama, dlatego nic dziwnego, że wreszcie ktoś wpadł na to, aby chirurgia kosmiczna stałą się rzeczywistością, a że mowa tutaj o firmie SpaceX zarządzanej przez Elona Muska.

SpaceX postanowiło nawiązać współpracę z uniwersytetami, aby chirurgia kosmiczna stała się kolejną profesją

W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że firma SpaceX nawiązała współpracę z University of Arizona oraz Banner Health aby zorganizować pierwsze w historii stypendium z chirurgii kosmicznej. To rozpocznie się już w lipcu tego roku i będzie to pierwszy w historii program szkoleniowy w USA, który dotyczy chirurgii kosmicznej i w dłuższej perspektywie czasu zapewni światu chirurgów-astronautów, którzy będą tym samym przestrzegać podstaw nowoczesnych wersji przysięg Hipokratesa w kosmosie.

Wszystko sprowadza się do pierwszego w takim stylu stypendium APEX Aerospace Surgery Fellowship które, zgromadzi w Stanach Zjednoczonych specjalistów chirurgów i lekarzy. Ci pomogą uczniom przygotować się do pracy w komercyjnej branży medycznej związanej z lotnictwem kosmicznym, aby wyszkoleni specjaliści mogli zapewniać wsparcie chirurgiczne i opiekę krytyczną w ekstremalnych warunkach

Czytaj też: Nanourządzenia robią to, czego nie potrafi organizm. Ograniczyły rozwój zmian nowotworowych

Absolwenci będą kwalifikować się do uzyskania certyfikatu w dziedzinie medycyny lotniczej i kosmicznej z tytułem chirurga lotniczego, a całe szkolenie będzie trwało rok i skoncentruje koncentrować się na kilku różnych tematach. Stypendyści będą mieli również możliwość spędzenia sześciu miesięcy na prowadzeniu badań z firmą SpaceX, światowym liderem w dziedzinie wynoszenia na orbitę.