Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicza choroba u mieszkańców Kanady. Pojawiły się u nich problemy neurologiczne

wydobywanie kryptowalut, kryptowaluty Microsoft, Microsoft aktywność mózgu, fale mózgowe kryptowaluty, aktywność mózgu kryptowaluty

Wiosną ubiegłego roku pojawiły się informacje o co najmniej 48 mieszkańcach kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, którzy w ostatnich latach doświadczyli tajemniczego schorzenia neurologicznego. Okazuje się, że takich przypadków może być znacznie więcej.

Osoby dotknięte tą chorobą doświadczają szeregu objawów neurologicznych. Szczególnie martwiący jest w tym przypadku fakt, iż symptomy te wydają się stopniowo pogarszać. Czego dotyczą? Obejmują między innymi zmiany w zachowaniu, zaburzenia snu, utratę pamięci, halucynacje oraz problemy z koordynacją i bóle mięśni.

Czytaj też: Folistatyna i jej związek z cukrzycą. Naukowcy wiedzą jak przewidzieć tę chorobę

Ale na tym zmartwienia się nie kończą. Anonimowe źródła donoszą bowiem, że w kilku przypadkach na tę samą chorobę zapadały osoby z bliskiego kontaktu. Oczywiście nie musi to oznaczać, że jest ona zakaźna – być może wszyscy chorzy znaleźli się w pobliżu jakiegoś rodzaju czynnika chorobotwórczego.

Choroba z Nowego Brunszwiku wydaje się mieć podłoże neurologiczne

I choć pierwsze informacje w tej sprawie pojawiły się na początku 2021 roku, to wiadomo, że raporty na ten temat pochodzą również z poprzednich lat, sięgając aż 2013. Wszystkie przypadki odnotowano na terenie Nowego Brunszwiku, a w gronie 48 oficjalnie chorych doszło do dziewięciu zgonów. Mimo to władze przekonują, że nie wykazano związku między samą chorobą, a śmiercią tych osób.

Czytaj też: Mózgi muzyków postrzegają muzykę jako kolejny język z własną gramatyką

Mówi się o nawet 150 chorych, a nawet większej ich liczbie. Nie wszyscy, szczególnie młodzi, zostali jednak zdiagnozowani. W jednym z przypadków opisano historię kobiety w wieku około trzydziestu lat, która wymagała karmienia przez rurkę. Jej opiekun, będący studentem pielęgniarstwa, zaczął wykazywać neurologiczne zaburzenia jakiś czas później. I choć pojawiły się przypuszczenia, jakoby dolegliwości u Kanadyjczyków wynikały ze spożycia tzw. prionów, to wykluczono tę hipotezę. Wkrótce ma się ukazać oficjalny raport w tej sprawie wykonany na zlecenie lokalnych władz.