WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Chrome ma już 10 lat

Google po raz pierwszy zaprezentowało Chrome 10 lat temu. Miało to być świeże spojrzenie na przeglądarki i tak też się stało – jej popularność jest ogromna.

Chrome początkowo zadebiutował tylko na Windowsa, ale w 2009 roku pojawiły się wersje na Linuksa i MacOS. Google od razu udostępniło kod źródłowy przeglądarki jak otwarty projekt Chromium. W momencie wydania obsługiwał on HTML5 a także bezproblemowo przechodził testy Acid1 i Acid2. Było dosyć sporym osiągnięciem, bowiem Microsoft zmagał się z tymi standardami przy okazji Internet Explorer. Po latach Chrome posiada około 60% rynku i ciągle jest ulepszany. Nie brakuje też mnóstwa dodatków czy rozszerzeń, które można bezproblemowo zainstalować.

Przyszłość przeglądarki także jest ciekawa. Już teraz Chroma można nazwać całą platformą a nowe opcje są ciągle dodawane. Ze względu na dominację na rynku istnieje obawa, że stanie się ona nowym Internetem Explorer, ale inżynierowie ciągle dbają o obsługę najnowszych standardów i jakość aplikacji, więc nie sądzę, żeby Chrome mógł kiedyś aż tak się stoczyć.

Źródło: https://www.theverge.com/