Reklama
aplikuj.pl

Chrząszcz sprzed 99 mln lat ujawnia informacje na temat przesuwania kontynentów

Niewielki chrząszcz uwięziony w bursztynie przez 99 milionów lat wykazał, że ​​Mjanma była kiedyś jednym terytorium wraz z Ameryką Południową.

Gatunek owada o nazwie Propiestus archaicus jest przodkiem chrząszcza z rodziny kusakowatych, które można spotkać tylko w Ameryce Południowej i południowej Arizonie. Odkrycie tego przodka z okresu kredowego w Mjanmie (dawniej Birmie) pomaga wyjaśnić, kiedy i dwie ogromne masy lądowe przekształciły się z czasem w siedem kontynentów.

Japoński badacz Shuhei Yamamoto posiada skamieniały kawałek bursztynu wielkości monety, który znaleziono w dolinie Hukawng w północnej Mjanmie. Bursztyn jest utwardzonym sokiem drzewnym z późnej kredy, a mijający czas spowodował, że osadziło się na nim bardzo wiele brudu. Yamamoto użył narzędzi i papieru ściernego do cięcia i polerowania bursztynu na tyle, by uczynić go widocznym. Owad ma zaledwie 3 milimetry długości. Jest czarny, z segmentowymi antenami, które są prawie tak długie, jak jego ciało.

Obecnie chrząszcze kusakowate są ogromną grupą, na całym świecie znajduje się ponad 63 600 gatunków. Podrodzina, do której należy P. archaius, występuje dziś tylko na południowej półkuli, z wyjątkiem jednego gatunku znalezionego w Arizonie. Wraz z innymi skamielinami owadów znalezionych w birmańskim bursztynie, żuk sugeruje, że Mjanma była kiedyś częścią Gondwanalandu. Był to megakontynent, który powstał po rozpadzie Pangei. Składał się z dużej masy kontynentalnej, która dziś tworzy kontynenty na półkuli południowej.

[Źródło: livescience.com; grafika: Shuhei Yamamoto]

Czytaj też: Na terenie USA znaleziono szczątki potwora morskiego sprzed milionów lat