Reklama
aplikuj.pl

Ci neandertalczycy nie wyginęli na skutek zmian klimatu. Co się z nimi stało?

Homo Neanderthaliensis nie wyginął z powodu zmian klimatycznych. A już na pewno nie dotyczyły one grupy neandertalczyków żyjącej w zachodniej części Morza Śródziemnego ok. 42 000 lat temu.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bolonii, którzy dokonali szczegółowej rekonstrukcji dot. ostatniej epoki lodowcowej. Skupili się oni na analizie stalagmitów pobranych z niektórych jaskiń w Apulii we Włoszech.

Autorzy badań działali na terenie płaskowyżu Altopiano delle Murge, gdzie neandertalczycy i Homo sapiens koegzystowali przez co najmniej 3000 lat. Wyniki analiz ukazały się na łamach Nature Ecology & Evolution. Przeprowadzone obserwacje wykazały, że zmiany klimatyczne, które miały miejsce w tym okresie, nie były szczególnie istotne dla ówczesnych mieszkańców. Tym samym pogoda najprawdopodobniej nie była kluczowym czynnikiem wpływającym na zniknięcie mieszkających tam neandertalczyków.

Czytaj też: DNA neandertalczyków może mieć kluczowy wpływ na przebieg COVID-19

Kluczowe okazały się analizy stalagmitów znalezionych w jaskiniach. Próbki pobrane z 50-centymetrowego stalagmitu z Pozzo Cucù zapewniły możliwość zebrania dokładnych danych i przeprowadzenia 2700 analiz izotopów stabilnych pod względem zawartości węgla i tlenu. Owa formacja powstawała od 106 000 do 27 000 lat temu, co stanowi najdłuższą linię czasową ostatniej epoki lodowcowej w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Stalagmit nie zawierał jednak informacji sugerujących, że we wspomnianym okresie na terenie Europy doszło do gwałtownych, znaczących zmian klimatu. Wygląda na to, iż decydującym czynnikiem jeśli chodzi o wyginięcie neandertalczyków była technologiczna przewaga Homo sapiens, która przejawiała się m.in. w znacznie wyższej skuteczności polowań.