CIC Warsaw – co kryje biurowiec Varso Place?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zastanawialiście się kiedyś, co kryją biurowce w centrum Warszawy? Ja już wiem, po wizycie w CIC Warsaw. Z nowoczesnej przestrzeni może skorzystać… prawie każdy.

CIC Warsaw, czyli Cambridge Innovation Campus

CIC Warsaw
Na tym tarasie pracują drukarki 3D

Zacznijmy od historii i suchych danych. CIC Warsaw mieści się w jednym z biurowców Varso Place. To ten sam kompleks budynków, w który wchodzi, jeszcze budowany, najwyższy budynek w Unii Europejskiej jakim jest Varso Tower. CIC Warsaw zajmuje przestrzeń biurową o powierzchni 8 tys. m2. To pierwsza lokalizacja Cambridge Innovation Campus w Europie Środkowo-Wschodniej.

CIC Warsaw
Drukują takie rzeczy…

Czym jest CiC? Można powiedzieć, że to ekosystem zrzeszający firmy z całego świata. Zarówno światowych gigantów, takich jak Microsoft, czy Amazon, po zupełnie nowe startupy. W końcu Amazon też był startupem, a w CIC w Stanach Zjednoczony powstał system operacyjny Android. To całkiem doborowe towarzystwo.

CIC Warsaw
… jak również takie. Potrafią też drukować hurtowo w dużych ilościach. Więcej w filmie poniżej.

Firmy zrzeszone w ramach CIC są zintegrowane w czymś w rodzaju wewnętrznego Facebooka. Mogą się ze sobą swobodnie kontaktować i nawiązywać kontakty biznesowe. Dobrą rekomendacją wydaje się fakt, że 20% firm działających w CIC zarabia wyłącznie na biznesie z pozostałymi członkami CIC. W ciągu 21 lat działalności w CIC zrzeszonych było łącznie ponad 59 tys. firm.

Do CIC Warsaw może wejść każdy

CIC Warsaw
Ta część CIC Warsaw jest ogólnodostępna

Dosłownie, bo zewnętrzna część przestrzeni biurowej jest otwarta. Każdy może tam wejść, usiąść przy biurku, czy stoliku i zwyczajnie popracować. Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy po jakiejś konferencji lub pokazie, szczególnie kiedy nie mieszkałem jeszcze na stałe w Warszawie, przygotowywałem materiały w strefie restauracyjnej Złotych Tarasów. Walcząc z zapchanym Internetem i błyszczącym blatem stołu, na którym wariował sensor myszki. Dzisiaj mogę, w zasadzie po drugiej stronie ulicy, usiąść w komfortowych warunkach w nowoczesnym biurowcu.

CIC Warsaw
Na drzwiach do sal konferencyjnych znajdują się iPady z systemem do rezerwacji spotkań

Może to zrobić każdy. Nie tylko aby popracować, ale też np. spotkać się z kimś biznesowo lub prywatnie. Do dyspozycji jest darmowe Wi-Fi oraz bar.

W CIC może też pracować (prawie) każdy

CIC Warsaw
Praca w tym miejscu może być dosłownie na wyciągnięcie ręki

Nowoczesny biurowiec. Wyposażony i wyglądający tak, że szczęka opada. W środku przedstawiciele największych firm na świecie. Pewnie, podobnie jak ja, wychodzicie z założenia, że żeby wejść do środka trzeba podpisać cyrograf z diabłem, albo przynajmniej sprzedać nerkę. Nie mówiąc już o pracy w środku. No i tu się zdziwiłem.

CIC Warsaw

CIC Warsaw oferuje przestrzeń biurową dla każdego. Jako indywidualna osoba możemy sobie wykupić miejsce do pracy. Dostajemy możliwość korzystania z ogólnej, wspólnej przestrzeni do pracy z dużymi biurkami, a to tylko początek listy.

CIC Warsaw

W ramach czynszu dostajemy możliwość korzystania z budek konferencyjnych, pokojów konferencyjnych, drukarek (w tym 3D), mamy dostęp do Internetu, monitorów, zaplecza sanitarnego (prysznice i pokoje dla matek z dziećmi), miejscowych rozrywek np. w postaci dobrze wyposażonego pokoju gier, lokalnej restauracji, baru i dobrze wyposażonych kuchni.

Do tego w cenie mamy obsługę recepcyjną oraz wpisujemy Varso Tower jako adres wykonywania działalności. Wszelkie przesyłki kurierzy mogą zostawiać na recepcji, które odbieramy w dowolnym momencie. Również przez recepcję anonsują się nasi goście, z którymi możemy spotykać się na terenie kompleksu. Na deser mamy wsparcie doradcze w zakresie prowadzenia biznesu oraz dostęp do wszystkich firm w ramach CIC, z którymi możemy się swobodnie kontaktować.

CIC Warsaw
Podcast do nagrania? Studio nagrań też jest

To wszystko musi kosztować. Albo niekoniecznie? Taką przestrzeń do indywidualnej pracy możemy mieć za 1 100 zł miesięcznie. Netto. Z bezterminową umową, którą możemy wypowiedzieć w zasadzie już w momencie podpisania i zrezygnować ze wszystkiego po miesiącu. Z perspektywy osoby, która z pracy zdalnej w domu/biurze przeniosła się na pracę zdalną wyłącznie w domu, po trzech latach takiej działalności oczy mi się zaświeciły.

W CIC Warsaw można też wynająć całe biuro

CIC Warsaw

W CIC Warsaw mogą też ulokować się całe firmy. Wybór biur jest bardzo duży. Pod względem wyglądu, lokalizacji (widoku z okna) i wyposażenia. Dodatkowo cała przestrzeń jest bardzo zróżnicowana, a wnętrza utrzymane w różnej stylistyce. To zwyczajnie robi wrażenie.

CIC Warsaw

Wynajmując biuro też dostajemy dostęp do wszystkich udogodnień i pełnej obsługi. Dodatkowo w biurowcu mieści się sala konferencyjna, która może pomieścić aż 300 osób, w której można organizować różne eventy. Ze względu na sytuację pandemiczną ta przestrzeń obecnie nie funkcjonuje, ale została przerobiona na studio firmowe.

CIC Warsaw
W takim miejscu nie trudno o wydłużenie przerwy. To się zwyczajnie należy

Co ciekawe, CIC Warsaw nie ma stałego cennika. Oferta jest przygotowywana indywidualnie. Jeśli dana firma jest dla CIC ciekawym nabytkiem i jest w stanie dużo zaoferować innym klientom, dostaje korzystniejszą ofertę najmu. Mogę Wam powiedzieć, że najniższe ceny są wręcz śmiesznie niskie na tle wyposażenia biura oraz jego lokalizacji.

Jakie firmy już znajdują się w CIC Warsaw?

CIC Warsaw

CIC stawia na zróżnicowane portfolio firm. Co ciekawe, nie znajdziemy tam raczej wielkich korporacji, które wynajęłyby od razu połowę biurowca i zatrudniły kilkaset osób.

CIC Warsaw

Wiele firm chce zachować anonimowość, ale możemy ujawnić, że swoją siedzibę mają tam obecnie m.in. Box, Tidio, DrobeHub, Leonardo Holding, Magik Y, Pigeon Studio, Cobin Angels, For Logistics oraz Kuźniar Media.

Obecnie przestrzeń biurowa, na dwóch piętrach, jest zapełniona w ok 60%. Pomimo trudnych czasów, założony plan sprzedażowy jest wykonywany w ponad 100%. CIC dysponuje większą przestrzenią w całym budynku. Ale łatwo jest zrozumieć, że nie chce jej w pełni wyposażać, skoro obecna przestrzeń nie jest jeszcze do końca zajęta.

Wizyta w takim biurowcu potrafi pozytywnie zmotywować

CIC Warsaw

Zdaję sobie sprawę z tego, że to może wyglądać jak materiał sponsorowany. Nic z tych rzeczy. Zwyczajnie jestem pod wrażeniem całego przedsięwzięcia. Wygląd i wyposażenie przestrzeni biurowej dosłownie powoduje opad szczęki.

CIC Warsaw

W tym wszystkim bardzo motywujące jest to, że takie miejsce pracy jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba być ogromną firmą z potężnymi przychodami, aby w takim biurze pracować. Co więcej, wynajęcie przestrzeni biurowej trzeba traktować jako inwestycję. Bo daje nam to dostęp do kontaktów biznesowych z firmami z przeróżnych branż, co w przyszłości może zaprocentować rozwojem naszej działalności. No i przede wszystkim – sam prestiż lokalizacji. Chyba każdy będzie pod wrażeniem spotkania zorganizowanego w takim miejscu.