Reklama
aplikuj.pl

Ciekawostki o systemie operacyjnym MacOS

ciekawostki o systemie operacyjnym mac os

MacOS to bez wątpienia największa konkurencja w świecie systemów operacyjnych, który mężnie od kilku lat stoi w opozycji do gigantów z Microsoft. Czym charakteryzuje się system macOS, za co kochają go miliony użytkowników, a co wskazywane jest jako największe słabości systemu? Przekonajmy się.

Bezpieczeństwo systemu i jego hermetyczność – najważniejsze cechy macOS

Wiele już napisano o charakterystycznych cechach systemu operacyjnego obsługującego wszystkie urządzenia Apple. Wciąż jednak trudno znaleźć informacje o tym, które cechy uważane są przez ekspertów za najważniejsze, gdy uruchamiamy nasz sprzęt MacBook Pro i uruchamiamy system operacyjny. To, co zasługuje na największe uznanie to bezpieczeństwo systemu operacyjnego. Nie ulega wątpliwości, że jest to system znacznie szczelniejszy niż popularny Windows, a źródłem takiej stabilności jest kilka kwestii.

Przede wszystkim system MacOS to system w pełni hermetyczny, który umożliwia instalację jedynie tych aplikacji i programów, które są certyfikowane przez dostawcę urządzenia i oprogramowania – Apple. To ogromny komfort i bezpieczeństwo, którego niestety nie doświadczy użytkownik Windows. Na urządzeniu Apple nie będziemy w stanie zainstalować programu o niewiadomym pochodzeniu, które rodzi ryzyko zainfekowania wirusa. Na plus warto zaliczyć brak przeróżnych wtyczek Java czy Flash, co jeszcze bardziej minimalizuje możliwość zainfekowania urządzenia. Sam system jest rozwijany, co w skuteczny sposób zapobiega pojawianiu się zupełnie nowych ataków hakerskich.

Czy MacOS jest kompatybilny z najważniejszym pakietem biurowym świata?

To pytanie, które zadawane jest przez wszystkich użytkowników, którzy dopiero zastanawiają się nad zakupem MacBook Pro, ale obawiają się, że zostaną pozbawieni jakże istotnych aplikacji wchodzących w skład pakietu Microsoft Office. I choć jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie instalacja pakietu Office na komputerach Apple stanowiło duże wyzwanie, to teraz oprogramowanie to jest w standardowej ofercie i gwarantuje możliwość wykorzystania całego potencjału Excela, Word, czy Power Pointa. Nic zresztą dziwnego w tym, że Apple i Microsoft doszli w tym obszarze do porozumienia. Coraz większa liczba użytkowników MacBook i iMac to duża część rynku, która w praktyce nie mogłaby sobie poradzić z brakiem podstawowych aplikacji Microsoft. A zatem udostępnienie tych programów to bez wątpienia korzystny ruch dla obu amerykańskich gigantów.

Najnowsza wersja systemu – MacOS Ventura

Co kilka lat użytkownicy komputerów z nadgryzionym jabłkiem mają możliwość zaktualizowania swojego systemu operacyjnego, co wprawdzie nie jest obowiązkowe, ale mocno rekomendowane przez producenta i całą społeczność. Nowa wersja systemu to uszczelnienie zabezpieczeń, wiele ciekawych funkcjonalności i ogólnie lepsze wrażenia z użytkowania sprzętu. Od grudnia 2022 roku użytkownicy mają możliwość korzystania z macOS 13, zwanego także jako MacOS Ventura.

To udoskonalona wersja systemu operacyjnego, która przede wszystkim postawiła na ulepszenie wielu funkcji, dzięki czemu korzystanie ze sprzętu jest jeszcze wygodniejsze. Apple w nowej aktualizacji systemu zainwestowało w takie programy, jak Stage Manager ułatwiający zarządzanie czasem i zadaniami, Continuity Camera, która uwalnia pełny potencjał konferencji online, a także szereg ułatwień, które ułatwią i przyspieszą realizowanie podstawowych zadań na naszym komputerze Apple.

Wpis partnerski.