Reklama
aplikuj.pl

Ciekły metal rodem z Terminatora

Czyżby już niedługo efekty, które mogliśmy zaobserwować u robota T-1000 w filmie Terminator staną się rzeczywistością?

Naukowcom Instytutu Fizyki Chemicznej Chińskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Medycznej pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua udało się stworzyć płynny metal, który działa jak miniaturowy „silnik chemiczny”. Metal ten składa się z cyny, galu i irydu, zaś źródłem mocy, „paliwem” jest znajdujący się w środku płatek aluminium który poprzez reakcję elektrochemiczną z otoczeniem dostarcza energii niezbędnej do ruchu. W chwili obecnej jedna kropla takiej substancji jest w stanie poruszać się się nieprzerwanie nawet do godziny czasu.

Odkrycie to jest elementem większych badań prowadzonych w celu stworzenia inteligentnych robotów, które potrafiłyby w krótkim czasie zmienić swój kształt (właśnie tak jak filmowy T-1000). Już w ubiegłym roku ta sama ekipa badawcza odkryła zmiennokształtne właściwości stopu galu wystawionego na działanie prądu elektrycznego.  Połączenie tych dwóch technologii otworzyłoby drogę do nowych możliwości, nie tylko w przemyśle.

liquid_metal_advanced_materials

Przykładów na praktyczne zastosowanie takiej substancji można wymyślić co niemiara. Niezależnie działające pompy, niewymagające żadnego zasilania z zewnątrz czy też baterii? Całkiem prawdopodobne. Transport materiałów przez rury, lub nawet ludzkie naczynia krwionośne? Jak najbardziej. A może samonaprawiające się pancerze czołgów, lub kadłuby samolotów zmieniające w trakcie lotu swój kształt w celu zwiększenia prędkości czy też ograniczenia zużycia paliwa? Być może w przyszłości będzie możliwe stworzenie czegoś tak futurystycznego.

Na razie płynny metal znajduje się w fazie testów laboratoryjnych, gdyż jak dotąd poruszać się może jedynie w roztworze wodorotlenku sodu – lecz podobno trwają prace nad tym aby zachowywał się tak samo również w obrębie normalnej ziemskiej atmosfery. Miejmy tylko nadzieję, że nie nadchodzi era Skynetu…

Źródła:Eteknix, Popsci