Reklama
aplikuj.pl

Ciekły metal zmieniający swój kształt prawie jak T-1000

Ciekłe metale mogą zostać zastosowane jako czynnik chłodzący w reaktorze jądrowym, wydłużać żywotność czipów i ich odporność na uszkodzenia, a nawet używane są do chłodzenia zwykłego procesora. Zatem co nowego odkryli chemicy z North Carolina State University?

Zaobserwowali, że gdy doda się ładunek elektryczny do stopu galu (w temperaturze pokojowej jest on w stanie ciekłym) będącego w wodzie, to istnieje możliwość manipulowania jego kształtem. Dlaczego tak się dzieje, odkryli dopiero po trzech latach. Powłoki tlenu, zaraz po przyłożeniu napięcia, formują się na powierzchni, a następnie po jego usunięciu znikają bez śladu. Powłoki te zmieniają napięcie powierzchniowe metalu w miejscu zetknięcia się z wodą. Doktor Michael Dickey, mówi:

Z naukowego punktu widzenia, jest to jeden z najbardziej ekscytujących projektów na świecie! Nikt wcześniej nie wyjaśnił tego zjawiska.

W kropli płynu dominują dwa główne zjawiska odpowiadające za kształt i zachowanie – grawitacja i napięcie powierzchniowe. Jeśli można kontrolować ten drugi czynnik, to istnieje możliwość manipulacji kształtem. Modyfikacja tego parametru może mieć bardzo duże zastosowanie. Obwody mogą zmieniać się w czasie w zależności od aktualnych potrzeb.

Nie należy jednak spodziewać się rewolucji w najbliższym czasie. W powietrzu stop galu jest zbyt mocny, aby można było uzyskać efekt występujący w wodzie. Dodatkowo wspomniane zjawisko występuje tylko na bardzo małej ilości materiału. Ważne jest jednak, że kolejna zagadka naukowa została rozwiązana.

Źródło: http://www.popsci.com/, zdjęcie: Carolco Pictures and Michael Dickey