Reklama
aplikuj.pl

Ciepło i węgiel zamienią tworzywo sztuczne w paliwo lotnicze

tworzywo sztuczne, zmiana tworzywo sztuczne, polietylen, recykling polietylenu, recykling tworzywo sztuczne, paliwo lotnicze, polietylen paliwo lotnicze, tworzywo sztuczne paliwo lotnicze

Polietylen używany jest do produkcji szerokiej gamy produktów. Okazuje się, że może on zostać poddany recyklingowi i zmieniony na paliwo lotnicze.

Zespół z Washington State University rozpoczął swoje badania od sprawdzenia odpadów polietylenu o małej gęstości. Otrzymuje się je z plastikowych toreb, kartonów na mleko czy butelek na wodę. Następnie plastik zmielono na granulki o średnicy 3 mm.

Czytaj też: Pył księżycowy posłuży jako budulec na Księżycu?

Granulki umieszczono w reaktorze rurowym, na szczycie złoża z węglem aktywnym. Całość podgrzano do temperatury z zakresu od 430°C do 571°C. Zainicjowało to proces rozkładu termicznego. Węgiel działał jak katalizator co doprowadziło do rozpadu plastiku i uwolnienia wodoru.

Po przetestowaniu 7. różnych rodzajów węgla aktywnego zespół otrzymał w 85% mieszankę paliwa lotniczego i w 15% oleju napędowego. Oba paliwa można łatwo oddzielić od siebie a węgiel można ponownie wykorzystać.

Jest to bardzo skuteczny proces i podobno można go łatwo wdrożyć do przemysłu. Zobaczymy, czy jakakolwiek linia lotnicza na świecie zainteresuje się takim rozwiązaniem i spróbuje je wdrożyć.

Czytaj też: Erupcja lodowego wulkanu wyrzuciła ciekłą wodę na powierzchnię Plutona

Źródło: Newatlas