Polietylen używany jest do produkcji szerokiej gamy produktów. Okazuje się, że może on zostać poddany recyklingowi i zmieniony na paliwo lotnicze.
Zespół z Washington State University rozpoczął swoje badania od sprawdzenia odpadów polietylenu o małej gęstości. Otrzymuje się je z plastikowych toreb, kartonów na mleko czy butelek na wodę. Następnie plastik zmielono na granulki o średnicy 3 mm.
Czytaj też: Pył księżycowy posłuży jako budulec na Księżycu?
Granulki umieszczono w reaktorze rurowym, na szczycie złoża z węglem aktywnym. Całość podgrzano do temperatury z zakresu od 430°C do 571°C. Zainicjowało to proces rozkładu termicznego. Węgiel działał jak katalizator co doprowadziło do rozpadu plastiku i uwolnienia wodoru.
Po przetestowaniu 7. różnych rodzajów węgla aktywnego zespół otrzymał w 85% mieszankę paliwa lotniczego i w 15% oleju napędowego. Oba paliwa można łatwo oddzielić od siebie a węgiel można ponownie wykorzystać.
Jest to bardzo skuteczny proces i podobno można go łatwo wdrożyć do przemysłu. Zobaczymy, czy jakakolwiek linia lotnicza na świecie zainteresuje się takim rozwiązaniem i spróbuje je wdrożyć.
Czytaj też: Erupcja lodowego wulkanu wyrzuciła ciekłą wodę na powierzchnię Plutona
Źródło: Newatlas