WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test usługi Cloud Backup w nazwa.pl

Test usługi Cloud Backup w nazwa.pl

Kopia zapasowa danych w chmurze to bardzo wygodny sposób przechowywania i zabezpieczenia naszych plików. Choć znam zalety tego rozwiązania, do tej pory nie mogłem się zebrać w sobie, aby zacząć z niego regularnie korzystać. Czas to zmienić. Padło na popularną ostatnio usługę Cloud Backup od nazwa.pl. Jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

Testujemy albo kupujemy

Cały proces warto rozpocząć od założenia konta na nazwa.pl (lub zalogowania się, jeśli już się je posiada). Ułatwia to zarządzanie usługą, ale też pozwala na skorzystanie z dodatkowych rabatów oraz wzięcie udziału w Programie Partnerskim nazwa.pl. Dzięki niemu ktoś może zyskać rabat przy aktywacji usług w nazwa.pl, a my dostajemy za to prowizję.

Przygodę z usługą Cloud Backup zaczynamy od wyboru opcji – testowania lub od razu zakupu. Darmowy okres testowy trwa 30 dni. Jeśli zarejestrujemy się jako nowi klienci i założymy konto w nazwa.pl (Panel Klienta), to korzystając z kodu rabatowego Cloud Backup będziemy mogli sprawdzać nawet przez 90 dni. Usługę można kupić na okres roku lub dwóch lat. Pierwsza opcja kosztuje obecnie w ramach promocji 73,80 zł, druga 221,40 zł (kwoty brutto) lub w przypadku zakupu na firmę to odpowiednio 60 i 180 zł (kwoty netto).

W ramach usługi mamy dostęp do wirtualnego dysku o pojemności 1 TB.

Ciężko o prostszą konfigurację

Aplikacja Cloud Backup jest otwierana w przeglądarce internetowej. Pierwszym krokiem po instalacji i aktywowaniu usługi jest ustalenie hasła składającego się z minimum 12 znaków – małej i wielkiej litery oraz cyfry.

W kolejnym etapie tworzymy kopię danych. Nadajemy jej nazwę oraz z drzewka plików wybieramy to, co ma zostać zapisane w chmurze.

Następnie ustalamy harmonogram synchronizacji. Raz dziennie o wybranej godzinie program sprawdza, czy we wskazanych przez nas folderach pojawiły się nowe pliki lub zmieniła się zawartość plików i synchronizuje je z kopią znajdującą się w chmurze.

Cała aplikacja ma bardzo prosty interfejs, składający się z zaledwie kilku przycisków. Może nawet nieco zbyt prosty, przez co wygląda nieco nienowocześnie. Możemy sprawdzić statystyki, w tym np. pozostałe wolne miejsce na dysku. Przywrócenie stworzonej kopii jest możliwe za pomocą jednego przycisku.

Dla niektórych osób przydatną opcją może być też ograniczenie prędkości wysyłania oraz pobierania plików.

Działanie jak konfiguracja – szybko, prosto, ale też bezpiecznie

Cloud Backup działa przede wszystkim szybko. Zarówno samo poruszanie się po panelu, jak i przesyłanie danych, przebiega bardzo sprawnie. Wykorzystywana może być do tego pełna prędkość łącza, więc prędkości rzędu kilkudziesięciu MB/s nie są tutaj żadnym problemem. Obecności programu w zasadzie nie widać. Nie obciąża komputera i bardzo dyskretnie działa w tle.

Ważną cechą usługi jest fakt, że pliki nie są codziennie pobierane do chmury od zera. Usługa sprawdza, czy pojawiły się w nich jakieś zmiany i w razie potrzeby nadpisuje stworzoną wcześniej kopię. Dzięki temu nie obciąża łącza i jednocześnie to dobra informacja dla osób korzystających z Internetu mobilnego, bo nie pomniejsza dostępnego transferu.

Z kolei w momencie przywracania danych możemy wskazać, czy kopia ma zostać zapisana w tej samej lokalizacji, czy chcemy ją odtworzyć w innym miejscu. Możemy też wybrać, którą konkretnie kopię (z jakiego dnia) chcemy przywrócić.

Ważnym aspektem usługi jest jej zabezpieczenie. Aby usunąć stworzoną kopię zapasową, niezbędne jest wygenerowanie jednorazowego kodu z poziomu Panelu Klienta. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany hasła w trakcie użytkowania usługi. W takim przypadku pliki są automatycznie pobierane z kopii na komputer, usługa odszyfrowuje je za pomocą starego hasła i szyfruje ponownie, używając już tego nowego. Dzięki temu dane są zawsze odpowiednio chronione. A jeśli ktoś potrzebuje dokładniejszych informacji, to szyfrowanie odbywa się tutaj za pomocą protokołu AES-256.

Takie porządkowanie i zabezpieczenia plików mi się podoba

Usługa Cloud Backup od nazwa.pl jest kierowana głównie do osób, które chcą dobrze zabezpieczyć swoje pliki. W moim przypadku nieco bardziej niż o zabezpieczenie chodzi o ich katalogowanie. Na potrzeby portalu przerabiam sporo zdjęć, które później trzymam porozrzucane po dysku. Kiedy potrzebuję ich na innym komputerze, zaczyna się żonglerka dyskami lub przesyłanie ich na wszelkie możliwe sposoby. Cloud Backup daje mi możliwość trzymania zdjęć w jednym miejscu. Nie muszę przy tym nic z nimi robić, wystarczy, że trzymam je w jednym folderze komputera, a program robi za mnie całą resztę. No i przy tym nie są mi straszne żadne awarie sprzętu, bo swoje pliki zawsze mogę przywrócić w dowolnym momencie.

Cloud Backup nie ma w zasadzie żadnych poważnych wad. Choć przydałby się na pewno nieco nowocześniejszy interfejs, a w przyszłości być może dołożenie kolejnych, nowych funkcjonalności. Żyjemy w brutalnych czasach, gdzie często to właśnie graficzne dodatki interfejsu potrafią być dla niektórych użytkowników ważniejsze niż funkcjonalność usługi.  Niemniej jednak trzymanie danych w bezpiecznym miejscu i w zasadzie dowolny dostęp do ich kopii zapasowej, za zaledwie kilka złotych miesięcznie, to zdecydowanie dobra opcja, którą mocno polecam.