Reklama
aplikuj.pl

Nie zgadniecie, co doprowadziło do rozprzestrzenienia ryżu w Azji

Globalne ochłodzenie, które miało miejsce 4200 lat temu, mogło doprowadzić do ewolucji nowych odmian ryżu i rozprzestrzenienia się go po Azji. Wyniki badania poświęconego temu wydarzeniu pojawiły się na łamach Nautre Plants.

Ryż jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie i stanowi podstawę diety dla ponad połowy ziemskiej populacji. Po raz pierwszy uprawiano go 9000 lat temu w Dolinie Jangcy w Chinach, a następnie rozpowszechnił się na wschodzie, południowym wschodzie i w Azji Południowej. Później pojawił się na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Europie i obu Amerykach. W trakcie tego procesu ryż ewoluował i przystosował się do różnych środowisk. Nie było jednak jasne, jakie czynniki miały na to wpływ.

Aby lepiej zrozumieć ten proces, autorzy badań przeanalizowali genomy ponad 1400 odmian ryżu. Następnie powiązali swoje odkrycia z danymi geograficznymi, archeologicznymi i historycznymi dotyczącymi klimatu. Okazało się, że przez pierwsze 4000 lat uprawa ryżu ograniczała się przede wszystkim do Chin. Ok. 4200 lat temu, na skutek globalnego ochłodzenia, doszło do rozpadu cywilizacji od Mezopotamii po Chiny. W efekcie ryż podzielił się na odmiany umiarkowane i tropikalne. Te pierwsze rozprzestrzeniły się na północne Chiny, Koreę i Japonię, podczas gdy drugie – na południowo-wschodnią Azję.

Czytaj też: Zmiany klimatu, które miały się pojawić na koniec XXI wieku, występują już teraz

Nawet po zakończeniu ochłodzenia nadal dochodziło do różnicowania. Ryż dotarł na wyspy w Azji Południowo-Wschodniej około 2500 lat temu, prawdopodobnie dzięki rozległym sieciom handlowym oraz przepływowi towarów i ludności. Sytuacja była bardziej skomplikowana w przypadku tzw. ryżu siewnego, który pochodzi z doliny Gangesu – wygląda na to, że przeniósł się on z Indii do Chin około 2000 lat temu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Opady deszczu i wilgotność wydawały się czynnikami, które w największym stopniu wpływają na zróżnicowanie ryżu. Wygląda jednak na to, że w rzeczywistości kluczowym czynnikiem była temperatura. Analizy wykazały bowiem, że spadki i wzrosty temperatur są związane z różnicami między tropikalnymi i umiarkowanymi odmianami ryżu.