Reklama
aplikuj.pl

Co każdy kierowca powinien wiedzieć o autocasco?

co kierowca powinien wiedzieć

Zamierzasz kupić samochód? A może już masz wymarzone auto i przemierzasz nim drogi? Na każdym właścicielu pojazdu, a więc także na Tobie, spoczywa obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. W ofercie towarzystw można także znaleźć autocasco. To dodatkowa polisa, która zapewni Ci pomoc, nawet jeśli to Ty będziesz sprawcą zdarzenia. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu.

Co obejmuje ubezpieczenie autocasco?

Autocasco (AC) to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela pojazdu przed niepotrzebnymi wydatkami. Zapewnia wsparcie, jeśli dojdzie do:

  • zniszczenia pojazdu na skutek wypadku drogowego — niezależnie, czy do zdarzenia doszło z Twojej winy czy z powodu działania osób trzecich;
  • uszkodzenia auta np. przez działanie sił przyrody, akty wandalizmu lub przez nieuwagę innych;
  • kradzieży samochodu;
  • szkód wyrządzonych przez zwierzęta — obejmuje to np. pogryzienie kabli przez kuny;
  • wybicia szyby, np. podczas włamania;
  • zalania auta, które znajdowało się np. w podziemnym garażu podczas intensywnych opadów deszczu;
  • zarysowania karoserii przez osoby trzecie, które nie zostawiły żadnych danych kontaktowych.

W ramach AC możesz otrzymać odszkodowanie za poniesione straty. Towarzystwo może pokryć koszty naprawy lub oddać pieniądze za skradziony samochód.

Jakie zdarzenia są wyłączone z autocasco?

Niestety, autocasco nie zawsze zadziała. Firma nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenia, które są zawarte na liście wyłączeń od odpowiedzialności. Mogą to być np.:

  • kolizja spowodowana pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • kradzież z powodu pozostawienia kluczyków w samochodzie;
  • szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa;
  • awaria samochodu, np. usterka silnika;
  • zdarzenia spowodowane naturalnym zużyciem się auta — tutaj można wymienić np. zużycie się klocków hamulcowych.

Po tych zdarzeniach towarzystwo nie wypłaci odszkodowania ani nie pokryje kosztów naprawy. Więcej szczegółowych informacji na temat autocasco i wyłączeń od odpowiedzialności można znaleźć np. na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco?

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie autocasco, nie wybieraj najtańszej oferty, tak jak podczas szukania OC. Aby mieć pewność, że polisa zapewni Ci wsparcie, którego potrzebujesz, dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Ten dokument zawiera najważniejsze informacje o zasadach obowiązywania ochrony. Zwróć uwagę na:

  • wysokość sumy ubezpieczenia — zazwyczaj wynosi ona tyle, ile wartość auta w dniu wystąpienia szkody. Ten czynnik jest obliczany na podstawie indywidualnych kalkulacji firmy. Może się zdarzyć, że towarzystwo zaniży cenę pojazdu, aby nie płacić wysokiego odszkodowania. Dlatego warto rozważyć zakup AC ze stałą sumą ubezpieczenia, która będzie brana pod uwagę podczas obliczania wysokości rekompensaty przez cały okres trwania umowy;
  • wysokości udziału własnego w szkodzie — to inaczej franszyza redukcyjna. Może być określona kwotowo lub procentowo. Od tego zależy, jaką część wydatków ponosi właściciel, a jaką firma. Jeśli udział własny w szkodzie wynosi np. 10%, towarzystwo pokryje wyłącznie 90% kosztów zdarzenia;
  • wysokości franszyzy integralnej — określa, od jakiej kwoty firma weźmie odpowiedzialność za wybrane zdarzenie. Jeśli np. wynosi 500 zł, towarzystwo zapłaci tylko za szkody, których wartość wynosi więcej niż 500 zł;
  • rodzaj likwidacji szkody — może to być kosztorysowa (wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę), warsztatowa (towarzystwo płaci za naprawę w wybranym warsztacie) lub serwisowa (firma pokryje koszty usług pracowników w Autoryzowanej Stacji Obsługi);
  • rodzaj części zamiennych używanych do naprawy — umowa może określać, że mogą być do niej wykorzystane wyłącznie części nowe i oryginalne lub także ich zamienniki;
  • amortyzację części — od niej zależy wysokość odszkodowania za uszkodzone podzespoły. Jeśli zgadzasz się na amortyzację części, towarzystwo podczas wyceny napraw uwzględni stopień zużycia elementów i odpowiednio obniży rekompensatę.

Przeanalizowanie tych informacji jest niezbędne, jeśli chcesz wybrać ubezpieczenie, które jest korzystne pod względem cenowym i zapewni ochronę, gdy tego potrzebujesz.

Kiedy kupić autocasco?

Najkorzystniej będzie, jeśli kupisz AC w pakiecie z OC. Wiele towarzystw obniża cenę ubezpieczenia, jeśli zdecydujesz się na dwa produkty w jednym czasie. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że nie trzeba pamiętać o dwóch polisach — obie umowy kończą się w tym samym terminie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że Twój samochód pozostanie bez ochrony chociażby na jeden dzień.

Nie udało Ci się kupić AC razem z OC? Nic straconego. Według informacji, które są podane np. w artykule https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-dokupic-ac-do-oc, można dokupić autocasco po rozpoczęciu umowy na polisę od odpowiedzialności cywilnej. Aby to zrobić, należy skontaktować się osobiście z wybranym towarzystwem i porozmawiać na temat dostępnych opcji.

Pamiętaj jednak, że zazwyczaj jest dostępna wyłącznie jedna oferta i to w dość wysokiej cenie. Mimo to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Autocasco może okazać się niezwykle przydatne w wielu niespodziewanych i przykrych chwilach. Dlatego warto wziąć je pod uwagę, gdy kupujesz polisę!

Artykuł gościnny.