Z badań opublikowanych na łamach Science Advances wynika, że ludzie chcą pomagać sobie nawzajem, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi kosztami.
Socjologowie odkryli bowiem, że ludzie w przeważającej mierze decydują się na pomoc innym – nawet jeśli są im obcy. Jest to pierwsze badanie, które analizuje, w jaki sposób ustalone motywacje do bycia pomocnym oddziałują na siebie nawzajem.
W badaniu wzięło udział ponad 700 osób, a jego celem było zrozumienie prospołecznych zachowań. Już wcześniej naukowcy ustalili, że cztery motywacje wpływają na to, że ludzie zachowują się w sposób, który przynosi korzyści innym osobom:
- zapewnienie korzyści w zamian za inną korzyść
- zapewnienie korzyści osobie, która była pomocna dla innej osoby
- zapewnienie komuś korzyści, ponieważ ktoś z otoczenia może zapewnić nam korzyść
- zapewnienie korzyści komuś, kto w przeszłości zapewnił nam korzyść
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Do czasu przeprowadzenia tego eksperymentu naukowcy nie przeprowadzali kompleksowych badań dotyczących tego, jak te cztery motywacje mogą wpływać na siebie nawzajem w rzeczywistym świecie. W badaniu, które zostało przeprowadzone online, uczestnicy musieli wybrać, ile punktów w skali od 1 do 10 mogą przyznać innym. Punkty te miały dla uczestników wartość pieniężną, ponieważ każda darowizna stanowiła dla nich koszt.
Czytaj też: Czego o Jezusie możemy się dowiedzieć dzięki wykopaliskom w jego rodzinnym mieście?
Następnie naukowcy stworzyli różne scenariusze, które łączyły w sobie potencjalne czynniki stanowiące motywację do dawania. Twórcy eksperymentu przyznali, że badania pomagają zrozumieć różnorodność prospołecznych zachowań, które można zaobserwować u ludzi.