Reklama
aplikuj.pl

Co opóźniło natlenienie Ziemi?

Fotosynteza, napędzająca masywną biosferę na Ziemi, jest reakcją wykorzystującą światło, która przekształca dwutlenek węgla i wodę w węglowodany i tlen. Około 2,3 miliarda lat temu reakcja ta doprowadziła do potężnego natlenienia atmosfery ziemskiej. Okazuje się jednak, że atmosfera bogata w tlen funkcjonuje na Ziemi przez zaledwie 10 procent jej historii. Co wcześniej powstrzymywało naszą planetę przed natlenieniem? 

Badacze sugerują, że w oceanach wczesnej Ziemi organizmy uwalniające tlen w procesie fotosyntezy nie mogłyby skutecznie konkurować z ich ówczesnymi odpowiednikami. Obecne organizmy fotosyntetyczne zużywają wodę i uwalniają tlen. Prymitywne zamiast tego zużywały rozpuszczone jony żelaza – które były powszechne w oceanach wczesnej Ziemi. Produkowały rdzę jako produkt uboczny, nie tlen.

Czytaj też: Ta egzoplaneta ma zupełnie inną atmosferę niż obiekty w Układzie Słonecznym

Naukowcy odkryli, że bakterie fotosyntetyczne, które używają żelaza zamiast wody, są silnymi konkurentami o światło i składniki odżywcze. Prawdopodobnie ich zdolność do walki o zasoby spowodowała, że organizmy produkujące tlen nie miały wielkiego pola do popisu.

Autorzy badania chcą zrozumieć okresy najważniejszych innowacji biologicznych i ich wpływ na chemię oceanów i  ziemskiej atmosfery. Uważają te zasady za kluczowe w zrozumieniu w celu badania ewolucji na naszej planecie, ale również w kontekście życia pozaziemskiego.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: W atmosferze znajduje się największa ilość CO2 w historii ludzkości