Reklama
aplikuj.pl

Co po Ampere? Jak NVIDIA nazwie nową architekturę GPU?

Co po Ampere? NVIDIA Lovelace, Lovelace

Zastanawialiście się może nad nazwą trzeciej architektury dla kart graficznych NVIDIA dla rodziny RTX, będącej z nami od 2018 roku? Nie martwcie się, dłużej już nie musicie szukać odpowiedzi… raczej.

Lovelace po Ampere

Warto przypomnieć, że pierwszą architekturą dla rodziny GeForce RTX była architektura Turing. Z premierą RTX 3000 zastąpiło ją Ampere i choć mowa tutaj o debiucie zaledwie sprzed kilku miesięcy, już wpadają w nasze ręce przecieki na temat kolejnej architektury. Ich źródłem jest niejaki kopite7kimi, którego wcześniejsze przedpremierowe informacje często się potwierdzały.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [21.12.2020]
Czytaj też: TikTok na telewizorach Samsung
Czytaj też: Asus RTX 3070 Turbo przynosi chłodzenie blower

Do tej pory myśleliśmy, że najpierw doczekamy się premiery architektury Hopper, ale nowe informacje wskazują, że rok przed nią trafią do nas karty graficzne z GPU na bazie architektury Lovelace. Co więcej, wiemy, że ta ma łączyć się z 5 nm procesem produkcyjnym

Nvidia rozwiązania dla graczy

Nie wiadomo, które firmy zajmą się produkcją tych 5 nm GPU, ale wyzwaniu sprostają obaj partnerzy firmy NVIDIA, czyli TSMC i Samsung. Tak więc, oczekuje się, że Hopper pojawi się w latach 2023-2024 i wykorzysta technologię MCM, podczas gdy architektura Lovelace pojawi się w latach 2021-2022. Nie jesteśmy pewni, czy architektura Hopper będzie dostępna wyłącznie w centrach danych, czy też rozszerzy się na segment konsumencki.

Czytaj też: MSI prezentuje monitor Optix MAG301
Czytaj też: Kiedy pojawią się procesory 11. generacji Intela?
Czytaj też:
O ile AMD Zen 3 jest wydajniejszy od Zen?

Warto od razu zaznaczyć historyczne tło związane z nazwą Lovelace. Ta odnosi się do brytyjskiej matematyk Ady Lovelace, która pojawiła się na koszulce NVIDIA z GTC 2018 znanej jako „Company of Heroes”.