WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Co powiecie na kontrolowane Waszymi myślami trzecie ramię?

Postęp technologiczny nie zawsze przybiera formę, jaką moglibyśmy sobie wyobrazić. W tym przypadku chodzi o pomocną, robotyczną dłoń.

Zapewne wiele razy zdarzyło wam się, że nawet dwie dostępne ręce okazały się niewystarczające do wykonania jakiegoś zadania. Podobne problemy musiały trapić japońskich naukowców, którzy ogłosili właśnie, że udało się im zbudować elektroniczną kończynę. Rozróżnia ona polecenia wydawane przez użytkownika za pomocą myśli i jest w stanie rozwinąć umiejętność multitaskingu.

Za rozwój projektu odpowiada dwóch badaczy: Shuichi Nishio oraz Christian Penaloza. Obaj panowie skupili się na przeanalizowaniu impulsów elektrycznych, jakie emituje mózg w czasie wykonywania poszczególnych czynności. Jako przykład podaje się podniesienie szklanki wody. Gdy wykonawca czynności o niej myśli, a następnie ją wykonuje, w mózgu uaktywniają się neurony w określonych jego rejonach. Potem dochodzi do wygenerowania wzoru impulsów elektrycznych, który jest typowy dla danej czynności. Trzeba było więc nauczyć robota wielu różnych wzorów, tak, aby na ich podstawie był w stanie rozpoznać zamiary człowieka.

15 ochotników przetestowało maszynę zakładając specjalny hełm. Siedząc przy biurku, wykonywali oni czynności wymagające użycia obu dłoni, natomiast trzecie ramię rozpoznawało, w jaki sposób może im pomóc. Robot poprawnie odczytywał impulsy i gdy było to konieczne, np. podawał uczestnikom testu butelkę z wodą.

Oczywiście nie każdy człowiek w takim samym stopniu radzi sobie z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie. W tym również może pomóc japoński gadżet. Podczas jego używania, ludzie rozwijają umiejętność wielozadaniowości, co pozwala na jeszcze efektywniejsze korzystanie z urządzenia.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Hiroshi Ishiguro Laboratory]