Reklama
aplikuj.pl

Co słychać w GeForce NOW? Jest lepiej niż dobrze, a możliwości grania w gry są coraz większe

Usługa NVIDIA GeForce NOW pozwala na granie w gry w chmurze. Wykorzystując do tego wydajne komputery, do których dostajemy zdalny dostęp z… dzisiaj to już prawie wszystkiego. Bo liczba urządzeń obsługujących GeForce NOW jest coraz większa.

Po kolei, czym jest GeForce NOW?

GeForce NOW to usługa Nvidii pozwalająca na granie w gry w chmurze. A konkretnie za pomocą naszego urządzenia łączymy się z serwerem firmy, gdzie na bardzo wydajnym komputerze jest uruchamiana nasza gra. Jedyne co potrzebujemy po naszej stronie to odpowiednio szybki Internet. Cała magia dzieje się po drugiej stronie. Jest to szczególnie ważne kiedy chcemy grać w rozdzielczości 4K, wykorzystując do tego komputer z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080. A właśnie z takiego sprzętu możemy korzystać w najbogatszych wariantach GeForce NOW.

Warto tutaj dodać, że gry nie są w żaden sposób okrojone. Wyglądają dokładnie tak, jakbyśmy je uruchomili lokalnie na naszym komputerze. Czyli mamy pełny dostęp do zapisów, osiągnięć, czy ustawień, w tym ustawień graficznych. Bez żadnych ograniczeń.

GeForce NOW pozwala grać już prawie na wszystkim. Ale czy to działa?

Do grania w gry za pomocą GeForce NOW potrzebujemy dedykowanej aplikacji lub kompatybilnej przeglądarki internetowej. To pozwala nam na korzystanie z usługi na dowolnym komputerze lub laptopie, smartfonie i tablecie z IOS lub Android, komputerze Mac oraz MacBookach, Chromebookach, dedykowanej konsoli NVIDIA Shield, a nawet Xboxie. Tutaj do grania wykorzystujemy przeglądarkę Microsoft Edge.

Ładna teoria, ale ile jest w tym prawdy? Okazuje się, że bardzo dużo. Niedawno miałem okazję zobaczyć działanie GeForce NOW na przeróżnych urządzeniach. W tym typowo biurowym 3-letnim laptopie, starym tablecie z Androidem, czy nieco starszym modelu iPhone’a. Szczególnie to jest dobra informacja, bo GeForce NOW pozwala za darmo grać w Fortnite na smartfonach i tabletach Apple. Obsługując w pełni sterowanie dotykiem.

Na każdym z wymienionych urządzeń gry były płynne, bardzo ładne graficznie, a przy tym zwyczajnie wygodne. O ile możemy mówić o wygodnym graniu na ekranie dotykowym smartfonu czy tabletu, ale tutaj wystarczy wyposażyć się w bezprzewodowy pad rozwiązujący problem. W zasadzie w każdym przypadku płynność i jakość obrazu dorównywała tej, którą widzieliśmy na dedykowanej konsoli NVIDIA Shield.

Co ważne, usługa jest stale rozwijana od 2020 roku. W ostatnim czasie dodano obsługę GeForce NOW na Chromebookach, komputery (w tym komputery Apple) dostały obraz 4K w 60 klatkach na sekundę, a smartfony wyposażone w 120 Hz ekrany dostały możliwość uruchamiania gier w 120 klatkach na sekundę.

W co można grać w GeForce NOW i ile to kosztuje? No i czy się opłaca?

Aktualnie w bibliotece gier obsługiwanych przez GeForce NOW jest ponad 1 300 tytułów. Nie bez powodu napisałem gier obsługiwanych. GeForce NOW nie jest usługą dającą dostęp do gier, jak Steam czy Xbox Game Pass. Jest usługą pozwalającą uruchomić grę na zewnętrznym urządzeniu i graniu w nią zdalnie, o ile posiadamy dany tytuł. Nie ważne, czy grę kupiliśmy na Steamie, GOG-u, czy Epic Games Store. O ile faktycznie ją mamy, a tytuł znajduje się na pokaźnej liście obsługiwanej przez GeForce NOW, będziemy mogli grę uruchomić. Oprócz tego w bibliotece znajdziemy ponad 100 gier darmowych. W tym nie mogło zabraknąć m.in. wspomnianego Fortnite’a.

To teraz – ile to kosztuje? Cóż… to zależy. Bo GeForce NOW może nic nie kosztować. W ramach darmowego dostępu dostajemy możliwość grania na nieco słabszym komputerze, z ograniczeniem czasowym sesji do 1 godziny. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerwać sesję po godzinie, zapisać grę i rozpocząć kolejną. Wariant darmowy ma też dostęp do standardowych serwerów, więc mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy musieli chwilę poczekać na rozpoczęcie rozgrywki.

Wariant z mocniejszym komputerem i kartą graficzną obsługującą technologię NVIDIA RTX, priorytetowy dostęp do wydajniejszych serwerów, 6-godzinne sesje i obraz w rozdzielczości do FullHD w 60 klatkach na sekundę kosztuje 49 zł miesięcznie lub 249 zł kupując subskrypcję na pół roku (40,83 zł miesięcznie).

Na końcu mamy najbogatszą opcję, z dostępem do komputerów wyposażonych w karty graficzne klasy NVIDIA GeForce RTX 3080, dedykowanych wydajnych serwerów, grania w rozdzielczości do 4K w 120 klatkach na sekundę oraz 8-godzinnych sesji. Jest to wydatek 99 zł lub 490 w opcji 6-miesięcznej (81,67 zł miesięcznie).

Czy to się opłaca? Załóżmy, że wybieramy najdroższą opcję, za którą zapłacimy 980 zł rocznie. Za to mamy dostęp do ekstremalnie wydajnego komputera, na którym możemy grać z niemal dowolnego urządzenia, a jedynym wymogiem będzie stabilne połączenie z Internetem. Ile kosztowałby nas komputer o podobnych parametrach? Zapewne do 980 zł musielibyśmy dodać jedno zero i nawet jeśli rozłożymy to na 36 rat, to daje nam nieco ponad 272 zł miesięcznie. Jeśli w koszt grania za pomocą GeForce NOW dodamy koszty dostępu do Internetu, to nadal wyjdzie znacznie taniej. Więc tak, jest to usługa, która nie tylko jest dobra, ale również zdecydowanie się opłaca.