Reklama
aplikuj.pl

Co wiemy o marsjańskich falach na piasku?

Badacze po raz pierwszy zaobserwowali sporych rozmiarów fale z piasku, które przesuwały się po powierzchni Marsa. Są one dowodem na silniejsze niż się spodziewano wiatry mające miejsce na Czerwonej Planecie.

Ogromne fale występują także na pustyniach na Ziemi. Są one oddalone od siebie nawet o dziesiątki metrów, podczas gdy w przypadku ich mniejszych odpowiedników dystans ten wynosi ok. 10 centymetrów.

Te większe składają się z ziaren piasku w dwóch rozmiarach. Grubsze, cięższe ziarna pokrywają grzbiety fal, co utrudnia im poruszanie się na skutek działania wiatru. Od wielu lat łaziki i sondy obserwowały tego typu formacje na powierzchni Czerwonej Planety, ale wydawały się one bardzo statyczne. Sądzono nawet, że są po prostu reliktami przeszłości Marsa, kiedy tamtejsza grubsza atmosfera warunkowała występowanie silniejszych wiatrów.

Czytaj też: Marsjański łazik natrafił na tajemniczą skałę. Z czym ma do czynienia?

Autorzy badań skupili się na dwóch miejscach w pobliżu marsjańskiego równika Poszukiwali oznak ruchu, porównując zdjęcia poklatkowe każdego z miejsc i okazało się, że tamtejsze fale przemieszczały się o około 10 centymetrów rocznie. Jest to spore zaskoczenie, o czym informują naukowcy na łamach Journal of Geophysical Research: Planets.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News