Reklama
aplikuj.pl

Co wpływa na szybkość ładowania się strony i jak ją poprawić?

design-html-web-design-template-concept

Na to, w jakim czasie strona internetowa zostanie załadowana w przeglądarce, ma wpływ wiele czynników, zarówno po stronie samego odwiedzającego, jak i serwera, na którym strona jest utrzymywana. W tym tekście pokrótce przedstawione zostaną najważniejsze z nich, sprawdzone sposoby jak poprawić szybkość strony internetowej oraz jak ją na bieżąco kontrolować.

Rozmiar i optymalizacja strony

Jednym z kluczowych czynników wpływających na szybkość ładowania strony jest jej rozmiar. Strony bogate w treści, szczególnie te graficzne, są duże pod kątem ich rozmiaru, a więc czas ich wczytania w przeglądarce będzie dłuższy. Warto przeanalizować jakie elementy wchodzące w skład strony mają największy rozmiar, zweryfikować czy na pewno są potrzebne i ew. poddać je optymalizacji, np. poprzez zmianę formatu, użyciu cache, kompresji czy techniki lazy loading. Skrypt JS czy arkusze stylów można poddać procesowi minifikacji, czyli działaniu mającym na celu zmniejszenie kodu źródłowego przez usunięcie niepotrzebnych znaków, ale bez zmieniania jego funkcjonalności.

Szybkość internetu odwiedzającego

Szybkość ładowania się strony w dużej mierze zależy także od prędkości internetu, jakim dysponuje odwiedzający. Osoby korzystające z szybkiego, stabilnego łącza internetowego doświadczą krótszego czasu ładowania w porównaniu do tych, którzy korzystają z wolniejszych połączeń, np. internetu mobilnego. Dlatego optymalizacja strony pod kątem minimalizacji rozmiarów plików i zasobów jest kluczowa, aby zminimalizować różnice wynikające z prędkości łącza użytkowników.

Użycie cache

Wykorzystanie cache zarówno po stronie serwera, jak i przeglądarki może znacząco poprawić szybkość ładowania strony. Cache po stronie serwera pozwala na przechowywanie często używanych danych, co redukuje konieczność generowania ich na nowo przy każdym odwiedzeniu strony. Natomiast cache przeglądarki przechowuje zasoby lokalnie na urządzeniu użytkownika, co skraca czas ładowania przy kolejnych wizytach.

Lokalizacja serwera i użycie CDN

Lokalizacja geograficzna serwera, na którym hostowana jest strona, ma znaczenie dla szybkości jej ładowania. Im bliżej fizycznie serwer znajduje się od użytkownika, tym szybciej dane mogą być przesyłane. Dlatego warto, aby serwer znajdował się w tym samym kraju lub regionie, w którym znajduje się większość użytkowników strony.

Jeżeli posiadamy odwiedzających z wielu krajów, rozważyć można użycie CDN. To sieć serwerów rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych, która może przyspieszyć ładowanie strony. CDN przechowuje kopie zasobów strony w różnych miejscach na świecie, co pozwala na szybsze dostarczenie ich do użytkownika z najbliższego serwera.

Wydajność serwera

Wydajność serwera, zarówno pod względem sprzętowym, jak i przepustowość łącza internetowego, ma również wpływ na czas ładowania strony. Serwery wyposażone w wysokowydajny sprzęt mogą obsługiwać większą liczbę jednoczesnych zapytań bez opóźnień, a szybkie i stabilne łącze internetowe zapewnia płynne przesyłanie danych do użytkowników.

Monitoring szybkości ładowania strony

Czas ładowania się strony warto na bieżąco kontrolować. Najlepiej, aby odbywało to się w sposób automatyczny i przy zachowaniu takich samych warunków testowych. W sieci istnieją internetowe narzędzia, których zadaniem jest monitorowanie szybkości wczytywania. Do uruchomienia takiej usługi wystarczy podać adres strony, a dzięki regularnemu monitoringowi otrzymamy wgląd na to w jaki sposób zmienia się czas ładowania strony, jakie elementy strony wczytują się najdłuższej oraz jaki wpływ na to ma lokalizacja geograficzna odwiedzającego. Dodatkowo, gdy usługa wykryje spowolnienie strony, powiadomi nas o tym.

Artykuł gościnny. Źródło zdjęć: freepik.com.