Reklama
aplikuj.pl

CO2 dla komarów jest ważniejsze, niż przypuszczano

CO2 dla komarów jest znacznie ważniejsze, niż przypuszczano
CO2 dla komarów jest znacznie ważniejsze, niż przypuszczano

Nowe badanie wykazało, że komary nie tylko są przyciągane do nas za sprawą wydychanego CO2, ale też śledzą nas na jego podstawie. Innymi słowy, ich zmysł węchu jest ściśle powiązany ze wzrokiem, o czym do tej pory nikt nie wiedział. 

Czytaj też: W atmosferze znajduje się największa ilość CO2 w historii ludzkości

Naukowcy z Virginia Tech pod wodzą profesora Clémenta Vinaugera w celu lepszej obrony przed komarami przenoszącymi malarię (Aedes aegypti) postanowili sprawdzić, czy w powiązaniu komarów z CO2 jest coś więcej. Dlatego też zbudowali w swojej siedzibie coś w rodzaju „symulatora lotu” dla komarów w kształcie cylindra z miotającymi diodami LED do symulacji poruszających się obiektów, aby się tego dowiedzieć.

Wpuścili do niego kilka ze wspomnianego gatunku z wydrukowanymi w 3D niewielkimi „kaskami”, które monitorowały aktywność ich mózgów. Następnie do komory, w której latały komary, wdmuchiwano podobną mieszankę CO2, którą może wydychać człowiek i stwierdzono, że ten stymuluje nie tylko te obszary ich niewielkich mózgów, które odpowiadają za węch, ale neurony w centrum przetwarzania wzrokowego mózgu.

To z kolei pozwoliła owadom na znacznie dokładniejsze śledzenie symulowanych ruchomych obiektów. Naukowcy potwierdzili to, analizując częstotliwość uderzeń skrzydeł komarów przy manipulowaniu światłami. To odkrycie ma posłużyć jako podstawa do produkcji lepszych pułapek na komary.

Czytaj też: Wkrótce Norwegia zbuduje zautomatyzowane hodowle łososi

Źródło: Popular Mechanics