Reklama
aplikuj.pl

Test klawiatury Cooler Master CK720 65% oraz podkładki MP511 Speed XL

Cooler Master CK720 65

Klawiatura mechaniczna CK720 to pierwsze podejście tego producenta do klawiatur dla entuzjastów — przyjazne dla każdego bez kompromisów w jakości. Posiada wszystkie cechy klawiatur najwyższej jakości, w tym przełączniki Kailh Box V2, zapewniające entuzjastyczne wrażenia z pisania. Co więcej, są one wymienne na gorąco, dzięki czemu możemy dostosować i używać wszystkich ulubionych przełączników. Ponadto, jest to pierwsza klawiatura od Cooler Master z nowymi stabilizatorami, nasmarowanymi wcześniej dla płynniejszego sprzężenia zwrotnego i minimalnego dźwięku klekotania. A jeśli tego nie wystarczy, zainstalowano także podkładki silikonowe, aby uzyskać maksymalny dźwięk thock (lub clack).

Specyfikacja techniczna klawiatury Cooler Master CK720 65%

  • Wymiary: 334 x 118 x 37 mm
  • Waga: 950 gram (bez kabla)
  • Przełączniki: Kalih Box V2 czerwone / białe / brązowe
  • Zamienniki: Cherry MX green (x8)
  • Czas odpowiedzi: 1 ms
  • Polling rate: 1000 Hz
  • Komunikacja: przewód USB-C na A o długości 1,8 m
  • Oświetlenie RGB dla poszczególnych klawiszy

Oprócz klawiatury mechanicznej Cooler Master CK720 w opakowaniu znajdziemy:

  • Kabel USB Typ-C na USB Typ-A
  • Ściągacz klawiszy i przełączników
  • Osiem Przełączników Cherry MX Green
  • Skróconą instrukcję obsługi

W zestawie znajduje się nie tylko wyposażenie standardowe, ale również kilka dodatkowych elementów, które wyróżniają się. Nie wspominając o narzędziu 2w1, które służy do ściągania przełączników i nakładek na klawisze, mamy także zestaw ośmiu przełączników Cherry MX Green. Te ostatnie, razem z dołączoną instrukcją, od razu kuszą nas do przeprowadzenia małego demontażu klawiatury, co opiszę za chwilę. Dodatkowo w komplecie znajduje się również odpinany przewód USB-A do USB-C o długości 1,8 metra, wykończony w gumowej osłonce.

Wygląd ogólny

Kosztujący w amerykańskiej walucie 99 $ (czyli około 400 złotych w przeliczeniu na naszą walutę) Cooler Master CK720 jest zbudowany z myślą o trwałości, z przemyślaną konstrukcją. Minimalistyczny wygląd dopełnia aluminiowa płyta górna, którą można łatwo zdjąć w celu dostosowania lub konserwacji. Pomimo sugerowania przez marketing, że jest to bezproblemowy mechanizm przełączenia i zdjęcia, dołączona instrukcja od razu obala to przekonanie. Aby zdjąć górną płytę, najpierw trzeba wyjąć klawisze backspace, |, enter, shift, ctrl, klawisze strzałek, del, PgUp, PgDn oraz pokrętło, ponieważ w przeciwnym razie nie ma wystarczającej tolerancji, aby ją przesunąć. Mimo zablokowania, nadal istnieje pewna tolerancja dla ruchu, chociaż niewielka. Oprócz tego, solidne gumowe podkładki sprawiają, że klawiatura nie tańcuje nam po stole przy każdej okazji.

Klawisze wykorzystują podwójne formowanie, co oznacza, że do produkcji nakładek wykonanych z materiału PBT używa się dwóch oddzielnych form. Dzięki temu praktycznie niemożliwe jest zużycie napisów na klawiszach, podczas gdy te wykonane laserowo z czasem zaczynają blaknąć.

Mam jednak drobne zastrzeżenia co do drugorzędnych funkcji klawiszy, ponieważ ich oznaczenia są trudne do odczytania w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Podświetlenie przenika jedynie przez główne litery, pomijając napisy skrótów. Jest to pewnego rodzaju niedogodność i wymaga po prostu przyzwyczajenia się do tego. Użyty profil to OEM, czyli najbardziej powszechny profil, który nie wymaga wielu dostosowań, ale też nie zaskoczy niczym nowym.

Jak wspomniałem wyżej, klawiatura korzysta z tworzywa PBT do budowy kapsów, które to w porównaniu do tworzywa ABS zazwyczaj nie „świeci” się z upływem czasu. Jedyną wadą jest to, że ABS łatwiej przetwarza się pod kątem jasnych kolorów, ale biorąc pod uwagę, że Cooler Master oferuje na razie tylko białe i czarne klawisze na CK720, nie jest to problem.

Aby zdjąć obudowę górną i klawisze, konieczne jest odkręcenie łącznie jedenastu śrub, z których jedna znajduje się pod naklejką „nie usuwaj”, a jedna jest po boku klawiatury. Naklejka nie ma obecnie większego znaczenia prawno-technicznego w większości krajów, ponieważ jest to część serwisowalna. Jednak prawdopodobnie służy jako wskaźnik reklamacji gwarancyjnej, że użytkownik otworzył klawiaturę.

Następnie możemy przyjrzeć się PCB. Widzimy tu mikrokontroler Holtek HT50F52352 marki SolidYear. Jest to mikrokontroler USB ARM Cortex-m0/+, i biorąc pod uwagę jego zastosowanie, jest to przyzwoity, ale tani model. Gniazda hotswap 5-pin są produkowane przez firmę Kailh, tak samo jak przełączniki.

Obudowa górna to również miejsce, gdzie pojawia się mój główny problem z modelem CK720. Mianowicie, port USB-C z tyłu klawiatury ma minimalną tolerancję dla wszystkiego oprócz oryginalnego kabla. Próbowałem użyć różnych kabli USB-C, kabla USB-C od innej klawiatury, kabla od smartfona, ale finalnie żaden nie pasował.

To znacznie utrudnia wymianę kabla, wymagając albo wielu prób na zasadzie może zadziała a może nie, albo ograniczenia się tylko do zakupu kabla prosto od producenta. Byłoby zatem mocno korzystne zobaczyć, aby klawiatura została przeprojektowana w tym aspekcie budowy.

Podświetlenie

Pokrętło

Pokrętło to w zasadzie plastikowa obudowa pokryta aluminium. Posiada wyczuwalne sprzężenie zwrotne podczas obracania się. Choć nie wydaje się być premium, czy naprawdę należy spodziewać się tego w tej cenie? Obrotowy enkoder umożliwia regulację głośności, cykliczne przełączanie trybów kolorów i nie tylko. Wszystko to dopasujesz za pomocą oprogramowania MasterPlus+. Za pomocą oprogramowania możesz sterować również swoim całym sprzętem Cooler Master.