Reklama

Test chłodzenia Cooler Master Masterliquid ML240L RGB

test Cooler Master Masterliquid ML240L RGB, recenzja Cooler Master Masterliquid ML240L RGB, review Cooler Master Masterliquid ML240L RGB, opinia Cooler Master Masterliquid ML240L RGB, wygląd Cooler Master Masterliquid ML240L RGB, cena Cooler Master Masterliquid ML240L RGB

Cooler Master Masterliquid ML240L RGB to dosyć tanie AiO, które mimo to oferuje podświetlenie RGB. Czy niska cena ma odzwierciedlenie w jakości chłodzenia?

Chłodzenie zapakowane zostało w czarno-fioletowy karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, przejściówkę 2×4 pin na 1x 4 pin, 3x RGB 4 pin na 1x RGB 4 pin oraz kontroler RGB. Ten ostatni pozwala na sterowanie podświetleniem przy braku odpowiedniego złącza na płycie głównej. Jest on niestety zasilany ze złącza Molex – większość konkurencji przesiadła się już na zasilanie ze złącza SATA. Montaż Cooler Master Masterliquid ML240L RGB jest bardzo łatwy i każdy z Was sobie z nim poradzi. Gwarancja wynosi 2 lata.

AiO wygląda dobrze. Ma ono dwa podświetlane wentylatory oraz samo logo na pompce, również jest RGB. Może to się podobać, ale nie jest niczym już specjalnym – zwykłe chłodzenie cieczą tylko z podświetlanym logiem i wentylatorami.

Aluminiowa chłodnica ma wymiary 277 x 119,6 x 27 mm. Wychodzą z niej dwa węże o długości ok. 350 mm. Są one dosyć elastyczne, więc łatwo jest je ułożyć w obudowie. Łączą się one z blokompompką poprzez złączki, które można obracać, co również wpływa na łatwość montażu.

Z blokopompki wychodzą dwa przewody – 4 pin RGB i 3 pin. Pompka pracuje z prędkością ok. 2200 RPM. Jej głośność wynosi poniżej 15 dBA. Dokładne wymiary całego bloku to 80,3 x 76 x 42,2 mm. Podstawa jest miedziana, czyli jak w wielu różnych AiO.

W zestawie otrzymujemy dwa 120 mm wentylatory. Są to modele MF120R RGB. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, przepływ powietrza 66,7 CFM a ciśnienie 2,34 mmH2O. Producent nic nie mówi o głośności, więc tutaj możemy się niemiło zaskoczyć. Z każdego śmigła wychodzą dwa przewody – RGB 4 pin i 4 pin PWM. Dzięki dołączonej przejściówce oba śmigła można podłączyć do jednego złącza na płycie głównej.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Cooler Master Masterliquid ML240L RGB

Na maksymalnych obrotach AiO jest bardzo wydajne. Niestety jest też wtedy na tyle głośne, że jego użytkowanie w zasadzie nie ma sensu – jest za głośno. Natomiast na 1200 RPM jest już bardzo dobrze zarówno pod względem wydajności jak i kultury pracy. Na 800 RPM jest prawie idealna cisza, natomiast widać spory spadek wydajności. Może to mieć znaczenie przy znacznie bardziej wymagających procesorach, gdzie raczej pod obciążeniem na takich obrotach wentylatory nie będą pracowały. Sama pompka jest za to bardzo cicha – nie powinna Wam ona przeszkadzać.

Podsumowanie testu Cooler Master Masterliquid ML240L RGB

Cooler Master Masterliquid ML240L RGB kosztuje ok. 279 zł. Jest to konstrukcja zdecydowanie warta polecenia w tej cenie. Chłodzenie wygląda dobrze, choć samo podświetlenie nie jest aż tak efektowne jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Brakuje czegoś ciekawszego na pompce – samo logo CM wygląda tak sobie. AiO jest za to bardzo wydajne, choć też głośne na maksymalnych obrotach. Z drugiej strony na 800 RPM jest bardzo cicho, ale też wydajność znacznie spada. 1200 RPM wydaje się być kompromisem pomiędzy tymi dwoma rzeczami. AiO na pewno poradzi sobie z każdym procesorem nawet po mocnym OC. Jedynie przy bardzo wydajnych konstrukcjach Cooler Master Masterliquid ML240L RGB może okazać się głośny, co może przeszkadza. Ale nie można mieć wszystkiego. W tak niskiej cenie AiO jest całkiem niezłą alternatywą dla tradycyjnych chłodzeń powietrzem i warto wziąć je pod uwagę.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.