Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

test Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB, recenzja Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB, opinia Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB jest ciekawym AiO 360 dostępnym w stosunkowo dobrej cenie. Jak wypadnie ono na tle konkurencji?

Akcesoria Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

W zestawie znajdziemy instrukcję, zestaw montażowy, tubkę pasty Mastergel Pro, kontroler wraz z całym okablowaniem, przejściówki pozwalające na podłączenie wentylatorów i podświetlenia jednym złączem do płyty głównej. ARGB możecie więc sterować poprzez płytę główną, albo podłączyć do kontrolera. Ten zasilany jest ze złącza SATA i umożliwia bezproblemowe obsługiwanie podświetlenia nawet jeśli Wasza płyty nie ma odpowiedniego złącza. Możecie go podłączyć choćby pod przycisk reset w obudowie czy pod USB (tylne jak i na samej płycie). Opcji jest mnóstwo i tutaj spory plus za dodanie kontrolera. Montaż jest bardzo prosty i tutaj nie ma większej filozofii. Dodam jeszcze, że gwarancja wynosi 2 lata.

Specyfikacja Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

AiO wygląda naprawdę fajnie. Jest podświetlenie ARGB blokopompki oraz wentylatorów, co zdecydowanie może się podobać. Szkoda jednak, że samego loga Cooler Master nie da się obrócić, co wymusza jeden montaż. Jeśli więc szukacie AiO 360 z podświetleniem ARGB to powinniście być z tego modelu zadowoleni.

Chłodnica ma wymiary 394 x 119 x 27,2 mm i została wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże oplecione materiałem. Mają one długość ok. 40 cm, a połączenie z blokopompką jest ruchome. Spokojnie więc ustawicie je pod pożądanym kątem. Ich elastyczność powinna również być wystarczająca do ułożenia.

Pompka pracuje z prędkością 2400 RPM. Zasilana jest ona ze złącza 3-pin, a MTTF jest równe 70 tysięcy godzin. Z tego elementu AiO wychodzi też kabel ARGB. Podstawa bloku jest miedziana. Sam blok nie jest też zbyt wysoki, a jedynym jego minusem jest wspominany wcześniej brak możliwości obrotu loga firmy.

Czytaj też: Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan

Dołączone wentylatory to modele MasterFan 120AB. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, przepływ powietrza 66,7 CFM, głośność 30 dBA, a ciśnienie 2,34 mmH2O. Z wentylatorów wychodzą po dwa kable – 3-pin ARGB i 4-pin PWM. MTTF jest równe 160 tysięcy godzin. Śmigła mają na bokach antywibracyjne wyłożenie i dobrze wpasowują się w wygląd całego zestawu.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

Chłodzenie nie ma oczywiście problemów z procesorem nawet po OC – to AiO 360 więc musi dobrze działać. Natomiast jest to najsłabsza tego typu konstrukcja, z jaką miałem do czynienia. Odstaje ona od konkurencji, co po prostu widać po wynikach (w szczególności po OC). Kultura pracy jest dobra – na 1200 RPM jest już naprawdę nieźle. Na maksymalnych obrotach jest jak zawsze głośno, ale konkurencja potrafi wypadać gorzej.

Czytaj też: Test chłodzenia Thermaltake Toughliquid 360 ARGB Sync

Podsumowanie testu Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB

Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB kupicie za ok. 540 zł. Jest to jedno z tańszych AiO 360 dostępnych na rynku. Chłodzenie ma prosty montaż, a producent dodaje kontroler, który możecie wykorzystać jeśli Wasza płyta nie ma złączy ARGB.

AiO dobrze wygląda, choć tutaj przydała by się możliwość obrócenia loga na blokopompce. Nie mogę też mieć uwag do wykonania – jest naprawdę fajne. Natomiast chłodzenie jest najsłabsze spośród obecnych na wykresach AiO 360 (choć każdy z modeli na wykresach jest też droższy). Oczywiście nadal wydajność jest bardzo dobra, ale konkurencyjne modele są po prostu lepsze. Pod względem głośności jest dobrze i już na 1200 RPM AiO może Wam kompletnie nie przeszkadzać.

Bardzo dobrze, że chłodzenie dostępne jest w niskiej cenie, bowiem przy takiej wydajności wyższa kwota była by nie do zaakceptowania. Tak to jeśli szukacie AiO 360 z podświetleniem ARGB i nie chcecie wydać na nie więcej niż 550 zł to możecie wziąć testowany model pod uwagę.