WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Core i7-8700K podkręcony do 7,34 GHz na chipsecie Z270

Zdarza się, że niektóre rekordy są bezsensowne, ale są też takie, które ujawniają ciekawe informacje. Tak też było z osiągnięciem profesjonalnego overclockera Dancop, który podkręcił procesor Core i7-8700K do 7,34 GHz.

Nie byłoby w tym nic spektakularnego (no pomimo tego, że to światowy rekord OC Core i7-8700K), gdyby nie fakt, że osiągnięto go na starszym chipsecie Intela, czyli Z270. Chipsecie, na którym procesory Coffee Lake miały nie działać ze względu na zmiany w układzie pinów. O tym jednak pisaliśmy już dla Was nie raz, ale nigdy w takich okolicznościach. Intel bronił się bowiem tym, że wspomniane piny zostały zmodernizowane pod kątem zasilania. Łatwo to jednak zdementować właśnie takim rekordem.

Wracając jednak do samego overclockingu Core i7-8700K… ten nie obył się bez kilku zmian. Mowa bowiem o wyłączeniu połowy rdzeni fizycznych (z 6 do 3) i technologii hyper-threading. Oczywiście przy wykorzystaniu chłodzenia procesora i sekcji zasilania za pomocą ciekłego azotu. Sama procedura skupiła się na podwyższeniu mnożnika do 73.0, bez żadnych zmian w bazowym zegarze. Układ współpracował z płytą ASUS ROG Maximus IX Apex Z270 i dwoma modułami pamięci DDR4-4000.

Źródło: TechPowerUp