Counter-Strike: Global Offensive to cały czas jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Jak spisują się w niej nowe karty graficzne?
Wiadomo, że Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) nie jest zbyt wymagającym tytułem. Jednakże w grze liczy się każda klatka na sekundę, stąd wiele osób inwestuje w mocny sprzęt. Jest też jeszcze jedna kwestia – odświeżanie monitora. Coraz więcej konstrukcji ma odświeżanie równe 240 Hz, a pojawiają się już monitory mające nawet 360 Hz. Żeby skorzystać z możliwości takich konstrukcji trzeba uzyskać w grze te 240 fps. W tytułach AAA jest to raczej niewykonalne, ale w takich grach jak CS: GO jak najbardziej można liczyć na tyle klatek na sekundę.
Testy przeprowadziłem na mapie Nuke. Podczas nich wyrzuciłem granat dymny oraz strzelałem z pistoletu do botów. Testy przeprowadziłem przynajmniej trzy razy. W przypadku braku powtarzalności wyników testy przeprowadzałem aż do ich uzyskania – skrajne wyniki były odrzucane.
W testach wykorzystałem sterowniki Nvidia 442.50 oraz AMD 20.1.3. W grze włączyłem wszystkie ustawienia graficzne na najwyższe możliwe.
Testy kart graficznych w Counter-Strike: Global Offensive
Zgodnie z oczekiwaniami każda testowana karta umożliwia płynną rozgrywkę w CS:GO. Dotyczy to nawet największej testowanej rozdzielczości. Zwróćmy uwagę jednak na wyniki. W rozdzielczości 1920 x 1080 px widać ograniczenie wydajności w zasadzie już od GTX 1660 SUPER. Wszystkie mocniejsze karty zwrónują się wynikami – blokują je pozostałe podzespoły.
W przypadku rozdzielczości 2560 x 1440 px w zasadzie grafiki od RTX 2060 mają podobne wyniki. Dopiero w 4K widać różnice pomiędzy wszystkimi grafikami i nie ma mowy o bottlenecku. Jednakże tutaj także wszystkie grafiki zapewniają płynną rozgrywkę. Przy monitorze 144 Hz warto mieć przynajmniej RTX 2060, który zagwarantuje odpowiednią ilość klatek na sekundę.
Co jednak, jeśli rzeczywiście chcemy skorzystać z możliwości monitora 240 Hz? W przypadku najmniejszej testowanej rozdzielczości praktycznie karty od RX 550 XT 8 GB umożliwiają wykorzystanie jego potencjału. W kolejnej są to grafiki od RTX 2060, a w najwyższej zapewne dopiero RTX 2080 Ti to umożliwi. Kto jednak gra w CS:GO w rozdzielczości 4K?
W przypadku jeszcze większych częstotliwości odświeżania potrzebny będzie mocniejszy procesor. Wtedy też nie będzie mowy o bottelnecku i być może uda się wykorzystać potencjał np. 360 Hz. Niestety przy bardziej przystępnym sprzęcie można o tym pomarzyć.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że powyższe testy pomogą Wam w wyborze odpowiedniej karty pod Counter-Strike: Global Offensive. Jak sami widzicie sama grafika to nie wszystko, potrzebny jest bardzo mocny procesor, aby nie było efektu takiego jak wyżej, czyli zrównania się wyników grafik. Pamiętajcie też, że przy 144 Hz monitorze oraz rozdzielczości 1920 x 1080 px tak naprawdę sprawdzi się nawet GTX 1650 – testowany tytuł nie jest zbyt wymagający pod tym względem.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wyboru sprzętu komputerowego pod Counter-Strike: Global Offensive to śmiało zadawajcie je w komentarzach – postaram się Wam pomóc.