Reklama
aplikuj.pl

Zaszczepieni na COVID-19 będą mogli swobodnie podróżować. Pojawiły się nowe wytyczne

covid-19

Przedstawiciele amerykańskich CDC poinformowali, że osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 są mniej narażone na infekcję koronawirusem i dalsze jego rozprzestrzenianie. Tym samym mogą one swobodnie podróżować.

W komunikacie możemy wyczytać, że zaszczepieni preparatami dopuszczonymi do użytku przez tamtejszą FDA (w naszym przypadku odpowiednikiem jest Europejska Agencja Leków) mogą bezproblemowo przemieszczać się po terytorium Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Wielka Brytania będzie traktowała COVID-19 jak sezonową grypę

Co więcej, osoby w pełni zaszczepione nie muszą poddawać się testom przed wyjazdem ani po powrocie, o ile nie jest to wymagane odgórnie. Ta sama grupa nie musi być też umieszczana w kwarantannie. Jaka jest definicja w pełni zaszczepionego? Za taką osobę uznaje się każdego, kto przyjął drugą dawkę szczepionki (lub pierwszą w przypadku środka od Johnson&Johnson) co najmniej dwa tygodnie wcześniej.

Osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 nie będą w USA poddawane testom i kwarantannom

Jednocześnie CDC wzywają wszystkich do przestrzegania zasad takich jak np. stosowanie dystansu społecznego czy korzystanie z maseczek. Na terenie Stanów Zjednoczonych notuje się bowiem wzrosty zakażeń koronawirusem, a tamtejsi eksperci obawiają się wystąpienia kolejnej fali pandemii.