Reklama
aplikuj.pl

Małpy ze szczepionką na COVID-19? Zaszczepiono pierwsze osobniki

zoo

Dziewięć małp przebywających na terenie zoo w San Diego jest pierwszymi zwierzętami naczelnymi, które otrzymały eksperymentalną szczepionkę na COVID-19.

Proces szczepień rozpoczął się w lutym, kiedy to cztery orangutany i pięć szympansów karłowatych otrzymało po dwie dawki preparatu. Został on opracowany przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.

W styczniu kilka goryli przebywających w murach zoo w San Diego uległo zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, co skłoniło tamtejszy zarząd do zamówienia stworzonych przez Zoetis szczepionek.

Małpy przebywające na terenie zoo w San Diego otrzymały eksperymentalną szczepionkę na COVID-19

Co ciekawe, firma planuje dostarczyć więcej preparatów, nie tylko do wspomnianego ogrodu zoologicznego, ale również do innych tego typu placówek. Szczepionka przypomina tę od firmy Novavax, która jest stosowana u ludzi i opiera się na białku kolczastym koronawirusa.

Zoetis początkowo stworzyła środek, który miałby być stosowany u psów i kotów, a następnie rozszerzyła badania na norki. Szczepionka jest nadal eksperymentalna, co oznacza, że nie została dopuszczona do powszechnego stosowania na zwierzętach żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych.