WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Cysterny paliwa na lotnisku przemienione w „zbiorniki kultury”

Cysterny paliwa na lotnisku przemienione w „zbiorniki kultury”

Firma OPEN Architecture ma już na koncie wiele ciekawych projektów, a niedawno udało jej się ukończyć coś zdecydowanie nowatorskiego – Tank Shanghai. Mowa o planie zmodernizowania nieużywanych już cystern paliwa jednego z lotnisk w Szanghaju na „zbiorniki kultury”.

Projekt Tank Shanghai zajmuje powierzchnię 10845 m² i znajduje się na wycofanym z użytku lotnisku Longhua na brzegu rzeki Huangpu w Szanghaju. W jego skład wchodzi pięć ogromnych zbiorników, które w przeszłości były wykorzystywane do przechowywania paliwa lotniczego. Teraz jednak zbierają się w nim turyści i ciekawscy, a to wszystko po dokładnie sześcioletnich przygotowaniach, w ramach których zbiorniki zostały wyczyszczone i pomalowane wewnątrz, a także oszklone w wielu miejscach.

Jeden zbiornik jest obecnie wykorzystywany jako miejsce do występów muzycznych na żywo, drugi to restauracja, a pozostałe trzy służą jako przestrzenie wystawowe artystów. To nie jednak jedyne miejsca, które przeszły przemianę na tym lotnisku, ponieważ specjaliści zajęli się też odnowieniem m.in. dawnej przepompowni i pomieszczeniach przeciwpożarowych, które teraz służą jako świetnie miejsce na imprezę.

Na terenie byłego lotniska znajdziemy też akwen wodny, kilka publicznych placów i „Las miejski”, który obejmuje dzieła sztuki oraz stare narzędzia i maszyny przemysłowe z tego miejsca.

Czytaj też: W Australii powstanie pokryty zielenią i najwyższy drapacz chmur

Źródło: New Atlas