Hieroglificzny napis znaleziony w dawnym mieście Majów potwierdza, że królestwa, z których składała się ta cywilizacja, już na początku jej istnienia prowadziły niezwykle brutalne wojny.
Cywilizacja Majów obejmowała obszar dwukrotnie większy od Niemiec, zajmując dzisiejszy południowy Meksyk i północ Ameryki Środkowej. W szczytowym okresie imperium Majów, które funkcjonowało od około 250 r. do co najmniej 900 r., zamieszkiwało je około 25 milionów ludzi. W tajemniczy sposób królestwo Majów upadło ponad tysiąc lat temu. Jego populacja spadła katastrofalnie do niewielkiego ułamka swojej poprzedniej wielkości, a ruiny wielkich miast zostały pokryte dżunglą. Naukowcy sądzą, że jednymi z przyczyn tej katastrofy były susze oraz wylesianie. Mogło nią być również eskalacja przemocy w tamtych obszarach. Archeolodzy odkryli bowiem ślady świadczące o tym, że Majowie pod koniec okresu klasycznego stosowali niezwykle niszczycielską taktykę wojny totalnej. W jej ramach atakowano zarówno zasoby cywilne, jak i wojskowe, co czasami skutkowało całkowitym niszczeniem miast.
Czytaj też: 1500-letni ołtarz Majów ujawnia tajemnice nt. królów Węży
Naukowcy dokonali odkrycia, badając zmiany środowiskowe wokół stanowiska archeologicznego Witzna w regionie Petén w Gwatemali. To tam natrafili na kamienną kolumnę z czytelnymi, hieroglificznymi napisami. Miejsce nazywało się Bahlam Jol, a jego symbolami było berło boga K’awiil i tarcza z jeńcem. W Naranjo, innym mieście Majów, położonym 32 km od Witzny, wcześniej odkryto inne tego typu obiekty. Napis głosił, że w 697 roku Bahlam Jol zostało zaatakowane i spalone po raz drugi. Zniszczenie wszystkich kluczowych budynków potwierdza, iż prowadzono wojnę totalną. Rodzinę królewską zabito, a miasto doszczętnie zniszczono. Do opisania palenia Bahlam Jol użyto tajemniczego symbolu „puluuy”, który wcześniej naukowcy zauważyli w związku z innymi opisami podpaleń. Wygląda więc na to, że był on powszechnie stosowany.
[Źródło: livescience.com; grafika: Francisco Estrada-Belli]
Czytaj też: Pod ruinami cywilizacji Majów znajduje się tajemnicza jaskinia