Reklama
aplikuj.pl

Cywilizacja naszych przodków znacząco się zmieniła. Wszystko przez uderzenie komety?

Asteroida, która uderzyła w Ziemię ok. 66 mln lat temu miała katastrofalny wpływ na ówczesne ekosystemy. Wygląda jednak na to, że inny obiekt, kometa sprzed 13 000 lat, pozostawiła po sobie więcej pozytywów.

Archeolodzy zaobserwowali bowiem szereg zmian wśród społeczeństw zamieszkujących obszar tzw. Żyznego Półksiężyca. Ten azjatycki obszar obejmuje między innymi dzisiejszy Egipt, Irak oraz Liban. Wygląda na to, że – pod wpływem jakiegoś silnego impulsu – mieszkańcy Żyznego Półksiężyca przeszli z łowiecko-zbierackiego stylu życia na taki, który opierał się na rolnictwie oraz tworzeniu osad.

Czytaj też: Kometa z 1994 roku dostarczyła nowych informacji na temat Jowisza

Sprawcą całego zamieszania miałaby być kometa o średnicy wynoszącej co najmniej 4 kilometry. Jej fragmenty rozdzieliły się na tyle, by uderzyć w różne części świata: Północną i Południową Amerykę, Europę a także Azję. Jej uderzenie, które miało miejsce mniej więcej 12 800 lat temu, zaskakująco celnie zbiega się z przytoczonymi zmianami w organizacji życia naszych przodków. Nowe ustalenia w tej sprawie, autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, zostały opisane na łamach Earth-Science Reviews.

Archeolodzy sądzą, że cywilizacja stworzona przez naszych przodków doświadczyła poważnych zmian ok. 13 tysięcy lat temu

Jakie były możliwe skutki uderzenia tego obiektu w naszą planetę? Mówi się przede wszystkim o zapoczątkowaniu mini epoki lodowcowej. Kataklizm doprowadził również do zniknięcia większych gatunków zwierząt. Zdaniem naukowców główną siłę uderzenia przyjęły przede wszystkim dwa obszary Ziemi: Ameryka Północna oraz Grenlandia.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli szczątki naszych przodków, które nie pasują ani do Homo sapiens ani do neandertalczyków

Wnioski płynące z badania, któremu przewodził Martin Sweatman, przeplatają się też z historiami związanymi z tzw. Göbekli Tepe. Obszar ten, położony na terenie dzisiejszej Turcji, stanowi miejsce istnienia świątyni, która mogła powstać około 10 tysięcy lat p.n.e., a więc niedługo po rzekomym uderzeniu komety. Właśnie dlatego Sweatman przypuszcza, jakoby kamienne filary znajdujące się w obrębie Göbekli Tepe, przedstawiały sceny związane z kosmicznym uderzeniem sprzed ok. 13 tysięcy lat.