NASA postanowiła udostępnić zdjęcie wykonane przez obserwatorium rentgenowskie Chandra. Widzimy na nim czarną dziurę 100-krotnie masywniejszą od Słońca, która emituje wysokoenergetyczne dżety rozchodzące się po całej galaktyce.
Kosmiczna struktura, którą możecie zobaczyć poniżej, została zidentyfikowana jako czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki zwanej 4C+29.30.Znajduje się ona około 850 milionów lat świetlnych od Ziemi. Dzięki możliwościom obrazowania rentgenowskiego, amerykańska agencja była w stanie obserwować czarną dziurę i jej wysokoenergetyczne dżety.
Te ostatnie są skierowane w dwie strony, a ich prędkość wynosci ponad 1,5 mln km na godzinę. Z kolei jasny, kulisty obiekt widoczny na zdjęciu to w rzeczywistości chmura gorącego gazu otaczająca czarną dziurę. Chociaż część gazu zostanie przez nią zużyta, to pozostałe zasoby gazu mogą pozostać na zewnątrz i napędzać dżety.
Czytaj też: Astronomowie zaobserwowali bardzo rzadką galaktykę. W jaki sposób powstała?
Gdy dżety oddalają się od centrum czarnej dziury, wyrzucają materię z otaczającej je galaktyki. Czasami energia dżetów powoduje nagrzewanie obłoków, gdy te przez nie przechodzą. Zdarza się, iż owe obłoki przemieszczają się daleko od czarnej dziury, a oba scenariusze zakładają, że traci ona „pożywienie” a jej wzrost zwalnia.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News