Astronomowie odkryli czarną dziurę, która „konsumuje” gazy z pobliskiej gwiazdy 10 razy szybciej niż sądzono, że jest to możliwe. Znana jest ona jako P13 i leży na obrzeżach galaktyki NGC7793 oddalonej o 12 milionów lat świetlnych od Ziemi.
P13 została po raz pierwszy zauważona ze względu na to, ze była jaśniejsza niż inne czarne dziury. Doktor Roberto Soria mówi:
Powszechnie uważa się, że prędkość z jaką czarna dziura pochłania gaz jest ściśle związana z jej rozmiarami. Więc założenie, że P13 jest znacznie większa niż inne czarne dziury, jest bardzo rozsądne.
Kiedy naukowcy zmierzyli jej masę, to okazało się, że jest ona bardzo mała, mimo, że jest milion razy jaśniejsza niż słońce.
Tam naprawdę nie istnieje ścisłe ograniczenie. Czarne dziury mogą pochłaniać więcej gazów i być znacznie jaśniejsze niż myśleliśmy. Gwiazda „dawca” jest 20 razy cięższa od Słońca.
Naukowcy obliczyli, że czas potrzebny do obrotu gwiazdy wokół P13 wynosi 63 dni. Stworzyli też model obu tych obiektów. P13 ma masę mniejszą 15 razy niż masa naszego Słońca.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcia: Tom Russell (ICRAR)