Reklama
aplikuj.pl

Czarnobyl może trafić na listę UNESCO. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Zdaniem ukraińskich władz Czarnobyl, czyli miejsce najsłynniejszej katastrofy jądrowej, powinien trafić na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Jeśli tak się stanie, to za naszą wschodnią granicą pojawiłoby się miejsce stawiane na równi z takimi lokalizacjami jak Wyspa Wielkanocna i jej posągi czy budowle ze Stonehenge.

Katastrofa na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, czyli równe 35 lat temu. Obiekt ten jest położony ok. 130 kilometrów od Kijowa. Już w chwili eksplozji na miejscu zginęło dwóch pracowników, choć był to dopiero początek serii tragicznych wydarzeń. W kolejnych godzinach i dniach wśród tragicznie zmarłych pojawiły się dziesiątki osób wystawionych na działanie promieniowania. Bardzo szybko radioaktywna chmura wyemitowana ze zniszczonego reaktora przeniosła się na teren dzisiejszej Rosji i Białorusi, a wkrótce potem dotarła na zachód, również nad Polskę.

Czytaj też: Odkryto nowy rysunek z Nazca. Ma ok. 2000 lat

W kolejnych dniach z Czarnobyla i okolicznych miejscowości przesiedlono łącznie ok. 350 tysięcy ludzi. Obszar, z którego ewakuowano ówczesnych mieszkańców, roztaczał się w odległości ok. 30 kilometrów od miejsca katastrofy i określono go mianem Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Właśnie te tereny miałyby trafić na listę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tego typu obszary otrzymują częściową ochronę prawną i mogą uzyskać pomoc finansową z Funduszu Światowego Dziedzictwa, aby pomóc w ich konserwacji.

Katastrofa na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku

Aby obiekt mógł trafić pod kuratelę UNESCO, musi najpierw zostać wpisany na listę dziedzictwa kulturowego i historycznego w kraju ojczystym. Ołeksandr Tkaczenko, ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej, twierdzi, że jego ministerstwo starało się objąć specjalną ochroną Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Teraz jednak w grę wchodzi uznanie całej strefy wykluczenia za obiekt kultury.

Czytaj też: Katastrofa w Czarnobylu 35 lat później. Czy to może się powtórzyć?

Nie ulega wątpliwości, że Czarnobyl cieszy się niemałą popularnością, zarówno wśród turystów z Europy, jak i spoza Starego Kontynentu. Popularność Czarnobyla znacząco wzrosła po emisji serialu wyemitowanego przez stację HBO w 2019 roku. Wtedy też odnotowano 30-procentowy wzrost liczby wizyt w porównaniu do wcześniejszych lat. Ponad 120 tysięcy turystów odwiedziło Czarnobyl w zeszłym roku – znacząca większość, bo ok. 100 tysięcy z nich pochodziła spoza Ukrainy.