Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie cząstki uchwycone z częstotliwością 1600 klatek na sekundę

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio zarejestrowali ruch pojedynczych molekuł w 1600 klatek na sekundę.

Transmisyjny mikroskop elektronowy umożliwia uzyskanie dużej rozdzielczości przestrzennej. W poprzednich badaniach udało się uwiecznić zdarzenia w skali atomowej przy około 16 fps, ale taka wartość nie pozwala na „uchwycenie” wszystkiego, ponieważ zjawiska te zachodzą z prędkością setnych lub tysięcznych części sekundy.

Tym razem autorzy badań wykorzystali jednak nie tylko rozdzielczość zapewnianą przez mikroskop, ale również tę, uzyskaną dzięki technice bezpośredniego wykrywania elektronów. Pozwoliło to na uzyskanie nawet 1600 klatek na sekundę, czyli 100-krotnie więcej niż dotychczas. Niestety, rozwiązanie to wprowadza poważny problem – szumy. Aby się ich pozbyć, badacze modyfikowali powstałe obrazy przy użyciu specjalistycznych algorytmów.

Czytaj też: Jak powstało życie? Te cząsteczki mogą stanowić odpowiedź

Na filmie możemy oglądać cząsteczki fullerenu, które składają się z 60 atomów węgla połączonych ze sobą w taki sposób, że przyjmują kształt piłki. Powyższy film pokazuje te „piłki” kołyszące się wewnątrz wibrującej węglowej nanorurki. Trzeba jednak przyznać, że dla niewprawionego oka może to wyglądać dość statycznie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News