WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czemu neandertalczycy wyginęli?

Ilość informacji jakich posiadamy na temat drzewa geologicznego ludzkości ciągle rośnie. Jedną z największych tajemnic jest to, czemu akurat my przetrwaliśmy a pozostałe gałęzie drzewa wyginęły.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez grupę naukowców z USA i Europy oraz dotyczą one neandertalczyków. Sugerują one, że mogli oni wyginąć “dzięki” szybko spadającej temperaturze. Najprawdopodobniej miało to miejsce około 44 tysiące lat temu. W tym momencie temperatura na Ziemi zaczęła się obniżać i pozostała na niskim poziomie przez długi okres czasu. Te zimne cykle powtarzały się regularnie i była coraz mocniejsze. Neandertalczycy mogli nie przystosować się do tych zmian i ich nie przetrwać.

Badanie to jest pierwszym pokazującym wpływ zmian klimatu na neandertalczyków. Naukowcy zauważają, że liczba narzędzi wykonywana podczas okresów zimna jest bardzo mała co może też sugerować problemy z przystosowaniem się do światła. Podczas gdy nasi przodkowie rozwijali się to drugi gatunek wymierał.

Źródło: https://bgr.com