Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, kiedy człowiek stał się drapieżnikiem alfa

archeologia

Nasz gatunek znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, ale niekoniecznie musi to oznaczać, że jesteśmy tzw. drapieżnikami alfa. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie postanowili lepiej zrozumieć to zjawisko.

Ze względu na obecny styl życia trudno nazwać Homo sapiens drapieżnikiem alfa. Nie ulega jednak wątpliwości, że moglibyśmy się takowym stać. Co więcej, taka sytuacja miała miejsce przez ok. 2 miliony lat, a zmiana nastąpiła od 40 000 do 90 000 lat temu. Ustalenia na ten temat są dostępne na łamach American Journal of Physical Anthropology.

Czytaj też: Jak poruszali się przodkowie ludzi sprzed milionów lat?

W jaki sposób badacze byli w stanie wyznaczyć tę granicę? Skupili się na dowodach archeologicznych dotyczących funkcjonowania myślistwa wśród naszych przodków. Okazało się, że jego początki sięgają okresu sprzed 2 milionów lat. W tym okresie gatunki z rodzaju Homo opierały swoją dietę na mięsie zdobywanym dzięki polowaniom.

Człowiek stał się drapieżnikiem alfa przed ok. 2 milionami lat

Kiedy jednak ludzi zaczęło przybywać, a zasoby okazały się niewystarczające, doszło do stopniowego przejścia z funkcjonowania opartego na polowaniach do prowadzenia upraw. Na terenie Afryki zjawisko to rozpoczęło się ok. 100 tysięcy lat temu, podczas gdy na obszarze Europy – ok. 50 tysięcy lat temu.