Reklama

„Człowiek drzewo” pozbył się narośli dzięki pionierskiemu leczeniu

44-letni Mahmoud Taluli przeszedł cztery operacje w ciągu ostatnich dwóch lat, aby usunąć rozległe, podobne do drewna uszkodzenia pojawiające się na dłoniach. Przed operacjami Taluli nie był w stanie używać rąk przez ponad dziesięć lat. Mężczyzna twierdzi, że jego życie zmieniło się dzięki pionierskiemu leczeniu chirurgicznemu. 

Taluli ma rzadką chorobę genetyczną zwaną epidermodysplasia verruciformis, co czyni go bardzo podatnym na infekcje skóry wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ludzie z tym schorzeniem mają problemy z układem odpornościowym, które uniemożliwiają im właściwą walkę z HPV – grupą ponad 150 powiązanych wirusów. U zdrowych ludzi HPV często nie wywołują objawów, ale u osób z epidermodysplasia verruciformis infekcje prowadzą do powstawania brodawkowatych zmian skórnych, które postępują w kierunku nowotworów złośliwych u około 50% pacjentów.

Czytaj też: Naukowcy hodują kości na żebrach owiec – przydają się przy operacjach szczęki

Nie ma lekarstwa ani standardowego leczenia tego schorzenia. Terapia Taluli polegała na tym, że lekarze dokonywali głębokich nacięć w skórze, aby usunąć tysiące zmian chorobowych. To usuwanie tkanki często wymaga przeszczepów skóry z innych części ciała, aby pomóc w gojeniu.

Leczenie pozwoliło Taluli ponownie użyć rąk, ale nie jest to lekarstwo – wciąż pojawiają się nowe narośle. Pacjent będzie potrzebował piątej operacji jeszcze tego lata, aby usunąć te nowe zmiany, jak również niektóre tkanki bliznowe. Mimo to leczenie w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy stanu zdrowia mężczyzny.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Ta operacja przywraca funkcję ramion u sparaliżowanych pacjentów