WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Na aukcję wystawiono odrestaurowany czołg M4 Sherman

Jeżeli ktoś zamierza kupić czołg, to właśnie nadarza się ku temu wspaniała okazja. Na aukcję w amerykańskim portalu ebay wystawiono właśnie legendę amerykańskiej wojskowości, czołg M4A2E8 Sherman. Maszyna została pieczołowicie odrestaurowana i obecnie jej stan określić można jako idealny.

Choć czołgi pojawiają się od czasu do czasu na internetowych aukcjach na całym świecie, również w naszym kraju, to zwykle są to modele znacznie nowsze i często wymagające sporego nakładu pracy by je uaktywnić (oczywiście do jazdy, nie do walki…). Rzadko zdarza się taka perełka jak dokładnie wyremontowany, pozostający na chodzie, czołg z czasów II Wojny Światowej – a takim właśnie okazem jest wspomniany Sherman.

Maszyna jeździ dzięki oryginalnym dwóm silnikom Dietroit 671 Diesel (jest to więc wersja wykorzystywana przez Marines, wysyłana na eksport oraz służąca celom szkoleniowym – większość Shermanów wyposażona była w silniki benzynowe). W czołgu działa wszystko, z wyjątkiem 76mm działa oraz karabinów kaliber .50 oraz .30.

Jak podają obecni właściciele, czołg wyposażony jest w komplet wyposażenia „z epoki” oraz ogumienie w bardzo dobrym stanie (80%). Maszynę można kupić w opcji „kup teraz” za 550 tysięcy dolarów lub uczestniczyć w aukcji, która potrwa do 23 marca. Kiedy to piszę, cena wynosi około 185 tysięcy dolarów. Należy do niej doliczyć oczywiście koszty transportu. Ktoś chętny?

[źródło i grafika: popularmechanics.com]