WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy Alzheimera wywołuje wirus opryszczki?

Nowe badania podsumowują dowody potwierdzające jedną z bardziej kontrowersyjnych hipotez. Mówi ona, że wirus Herpes Simplex Virus 1 (HSV1) jest główną przyczyną występowania choroby Alzheimera.

Pomysł, że wirus mógłby wywoływać chorobę neurodegeneracyjną, nie jest nowy. Przez większą część XX wieku był on uważany za główny powód chorób, dopiero potem przedstawione zostały kolejne hipotezy. Jednakże kilku badaczy jakiś czas temu odnowiło starą hipotezę. Najciekawsze z badań przeprowadzono w Tajwanie. Kraj ten posiada bazę danych medycznych składającą się z 99,9% mieszkańców, dlatego jest dobrym miejscem do przeprowadzenia badań. Dane pochodziły od 800 osób w wieku powyżej 50 lat, u których zdiagnozowano HSV1 lub HSV2. Porównano ich z grupą kontrolna zawierającą 25000 osób. W ciągu najbliższych 10 lat osoby zarażone HSV były 2,5 raza bardziej podatne na demencję niż osoby z grupy kontrolnej.  Co więcej osoby z HSV leczone lekiem na opryszczkę miały 10-krotnie mniejszą szansę na rozwinięcie demencji niż osoby nieleczone.

Dane te wynikają ciągle tylko z obserwacji, brakuje konkretnych badań pokazujących, że rzeczywiście opryszczka może wpływać na różne demencje. Jest to kolejny trop w badaniach nad Alzheimerem, który może przynieść pozytywne wyniki. Naukowcy muszą więc dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Czytaj też: Probiotyki i antybiotyki razem przeciwko superbakteriom

Źródło: https://newatlas.com/