WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czy dinozaury były kanibalami? Te szczątki dają odpowiedź

Czy dinozaury były kanibalami? Te szczątki dają odpowiedź

Na łamach PLOS ONE ukazał się artykuł poświęcony kanibalizmowi wśród dinozaurów. Opiera się ona na skamieniałościach allozaurów, które znaleziono na terenie kamieniołomu w Kolorado.

Wiele z tych kości zawiera ślady ugryzień dokonanych przez teropody. W niektórych przypadkach zarówno ugryziony osobnik, jak i ten gryzący należały do tego samego rodzjau, zwanego allozaurami. Znalezisko stanowi więc dowód na kanibalizm szerzący się wśród dinozaurów. Stephanie Drumheller sądzi, że w czasach, kiedy brakowało pożywienia, drapieżniki były zmuszone do zjadania swoich „pobratymców” – być może dopiero po tym, jak owe dinozaury ginęły.

Łącznie badaniami objęto 2368 kości, a szerokość, głębokość i kształt ugryzień pomogły określić, jaki rodzaj dinozaura zatopił swoje zęby w znalezionych szczątkach. Okazało się, iż 684 osobniki miały co najmniej jeden ślad ugryzienia dokonanego przez teropoda. Autorzy badań sugerują, że większość ugryzień powstało na skutek działań allozaurów.

Czytaj też: Jak przebiega ewolucja kręgowców? Badania nt. dinozaurów mogą przynieść odpowiedź

Co dziwne, większość badanych śladów raczej nie wiązała się ze śmiertelnymi ciosami. Sugeruje to, że odpowiedzialne za te ugryzienia teropody nie polowały na innych przedstawicieli swojego rodzaju, lecz zadowalały się ich resztkami, w większości spożytymi już przez inne zwierzęta.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News