Reklama
aplikuj.pl

Czy grozi nam blackout?

orange blackout

Katastrofa elektroenergetyczna, która może sparaliżować funkcjonowanie tysięcy, a nawet milionów ludzi jest realną wizją. Obecnie wiele firm zabezpiecza się na taką ewentualność. Brak prądu na terenie miasta, państwa, a nawet kontynentu jest przerażający, ale niestety prawdopodobny.

Czynniki mogące wywołać blackout

Czym jest blackout? To totalne odcięcie od energii elektrycznej. Choć eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zapewniają w swoim raporcie, o wysokim bezpieczeństwie energetycznym kraju, historia z 2008 r., kiedy to awaria linii energetycznej w Szczecinie odcięła od prądu tysiące osób na 13 godzin, świadczy o tym, że nie wszystko można przewidzieć. Sytuacja ta była wywołana przez obfite opady mokrego śniegu. Obciążyło to przewody energetyczne i doprowadziło do ich zerwania. Zjawiska pogodowe takie, jak intensywne opady, mróz, silny wiatr, stanowią ryzyko uszkodzenia linii dystrybucyjnych. Kolejnymi czynnikami mogącymi spowodować blackout są awarie elektrowni, zwiększony popyt na energię elektryczną czy też działania terrorystyczne. W Europie i na świecie dochodziło już w przeszłości do usterek systemu elektroenergetycznego. Jedną z największych była ta w Indiach w 2012 r. Wówczas z powodu suszy wstrzymywano pracę elektrowni, a bez prądu pozostało 650 mln osób. Z kolei w 2003 r. we Włoszech energii elektrycznej zabrakło w prawie całym kraju na kilkanaście godzin, w wyniku panujących wysokich temperatur.

Jak przygotować się do blackoutu?

W sytuacji blackoutu każdy z nas będzie cierpiał jego negatywne skutki. Jednak dla firm i instytucji awarie tak dużego kalibru mogą oznaczać utratę wielu cennych danych oraz zawieszenie funkcjonowania. Dlatego dobrym pomysłem jest systematyczne wdrażanie rozwiązań, które pozwolą zminimalizować straty w przypadku długotrwałego braku prądu. Jednym ze sposobów na ocalenie ważnych dokumentów jest przechowywanie plików w chmurze i tworzenie kopii zapasowych. Dzięki temu odzyskiwanie informacji jest możliwe w każdym momencie. Kolejnym zabiegiem jest wyposażenie firmy w bezprzewodowe zasilacze UPS. Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku nagłego zdarzenia zyskujemy cenne minuty na bezpieczne zamknięcie kluczowych komputerów i urządzeń. Agregat to kolejne zabezpieczenie w przypadku awarii. Pozwala przez jakiś czas funkcjonować na wyprodukowanym prądzie i działać niezależnie od sytuacji. Stawiając na długofalowe inwestycje, niezależność energetyczną mogą zapewnić odnawialne źródła energii, jak na przykład panele fotowoltaiczne.

Warsaw Data Hub, bezpieczne miejsce dla firm

Stworzone przez Orange, Warsaw Data Hub, to przestrzeń na kolokację infrastruktury dla firm. Gwarantuje ciągłość zasilania i transmisji danych, zapewnia stały monitoring oraz bezpieczeństwo. Myśląc o możliwych przerwach w dostawie prądu, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu dla swojej firmy. Agregaty prądotwórcze zapewniają tu pracę na kolejne 72 godziny. Ponadto obiekt posiada własną infrastrukturę fotowoltaiczną z potencjałem rozbudowy. Zasilanie z dwóch niezależnych fizycznie kierunków zakładu energetycznego pozwala zminimalizować ryzyko awarii.

Wpis partnerski.