Reklama

Czy to koniec Marvel Universe?

Zapowiedziano zakończenie uniwersum 616 oraz Ultimate

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, iż uniwersum Marvela, które w obecnej formie funkcjonuje nieprzerwanie od lat 60. ubiegłego stulecia przestanie istnieć. Nowinki te podano na wtorkowej konferencji prasowej w Nowym Jorku. Ponoć całe zamieszanie nierozerwalnie związane jest z nadchodzącym wydarzeniem Secret Wars.

Już trzecia z rzędu, historia Secret Wars rozbita na osiem zeszytów będzie końcem zarówno uniwersum 616, jak i świata Ultimate. Szefowie Marvela – Axel Alonso i Tom Brevoort zapowiedzieli, że wszystkie znane światy zderzą się ze sobą, w wyniku, czego każdy ulegnie zniszczeniu, a z ich fragmentów powstanie nowy Battleworld.

Cały ten manewr ma na celu sprezentowanie czytelnikom nowego i spójnego świata, szczególnie poprzez przeprowadzenie „czystek” wśród bohaterów już mniej popularnych, porządkując wiele wątków tak, aby nowa generacja odbiorców zdołała zrozumieć przedstawioną treść. Sytuacji tej mogą szczególnie obawiać się oddani fani Mutantów, którzy już teraz schodzą z pierwszego planu na rzecz Inhumans. Według redakcji „Czas na Komiks”, włodarze Marvela chcą wyłącznie skupić się na tym, co przynosi dochody z względu na prawa do filmów.

Wydawca, co prawda jest już w trakcie publikowania kilku innych serii, to też naturalnie będzie dążyć do ich zakończenia, choć będzie to miało raczej charakter powolnego wygaszania. A jak na te rewelacje zareagował ojciec świata Marvela, sam Stan Lee? Mający już na karku 93 lata, twórca komiksów, który powołał do życia takie postaci jak Spider-Mana, Hulka czy Fantastyczną Czwórkę, jak sam przyznał jest świadom zmian, jakie zaszły na świecie oraz w murach samego wydawnictwa. Od lat 60. Marvel zmienił się nie do poznania, natomiast ciągłe odgrzewanie tych samych pomysłów nie prowadzi donikąd. Komiks zwyczajnie wymaga innowacji, odpowiadając na problemy współczesności. To, co wydawało się dobrymi pomysłami półwieku temu dziś może niekoniecznie przemawiać do młodzieży. Co w tej sprawie miał więcej do powiedzenia Stan Lee przeczytacie w tym artykule.

Plany Marvela już wywołały ożywioną dyskusję wśród fanów. Na usta czytelników komiksów cisną się dziesiątki pytań, od konsternacji względem martwych postaci jak Wujek Ben czy Gwen Stacy, po kto ostatecznie przetrwa zderzenie światów? Na temat tych i innych pytań możecie przeczytać ciekawy artykuł w języku angielskim pod tym linkiem.

Źródło: czasnakomiks.pl, newsarama.com