Reklama
aplikuj.pl

Niektóre zwierzęta potrafią oddychać przez odbyt. Czy ludzie mogą zrobić to samo?

Nowe badania, których wyniki opisano na łamach Med, sugerują, że zwierzęta takie jak myszy, szczury i świnie są w stanie oddychać jelitami. Gdyby podobne zjawisko występowało u ludzi, mogłoby to oznaczać, że lekarze byliby w stanie ratować życie pacjentów cierpiących na problemy z oddychaniem poprzez… dostarczanie im tlenu przez odbyt.

O ile wiedza o tym, że niektóre morskie organizmy, są w stanie pobierać tlen przez jelita (poza główną drogą, czyli oskrzelami)  była dość powszechna, tak ta dotycząca ssaków – już niekoniecznie. W latach 50. i 60. naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, aby ustalić, czy ssaki mają posiadają taką samą umiejętność. Pomimo długoletnich niejasności w tej kwestii, teraz udało się ostatecznie ją rozstrzygnąć. Wniosek jest prosty: ssaki mogą wykorzystywać swoje organy wewnętrzne  do oddychania w razie zagrożenia niedotlenieniem.

Czytaj też: To zwierzę żyje choć nie oddycha

Aby dojść do takich wniosków, autorzy badania usunęli cienką warstwę śluzu pokrywającą jelita myszy, co zwiększyło dyfuzję tlenu przez komórki nabłonka. Następnie umieścili gryzonie w środowisku o niskiej zawartości tlenu, co spowodowało śmierć wszystkich zwierząt w ciągu 11 minut. Kiedy jednak zwierzętom dostarczano tlen przez odbyt, aż 3/4 z nich przeżyło w komorze przez co najmniej 50 minut. Kiedy jednak nie usunięto warstwy śluzu znajdującej się w jelitach, czas przetrwania myszy był znacznie krótszy i wyniósł średnio 18 minut.

Niektóre gryzonie są w stanie oddychać przez odbyt

Oczywiście w przypadku ludzi trudno byłoby usuwać ten śluz pokrywający nabłonek jelita, przez co zaproponowana metoda niespecjalnie miałaby zastosowanie u przedstawicieli naszego gatunku. Potrzebna była więc alternatywa. Takową może okazać się podawanie płynu zawierającego tlen. Aplikując myszom sprzężony perfluorowęglowodór, badacze byli w stanie utrzymać je dłużej przy życiu. Co więcej, badania wykazały, że do ich serc docierało znacznie więcej tlenu aniżeli do serc innych osobników. Ta sama metoda wykorzystana u świń również zapewniła zadowalające rezultaty.